Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W minionym roku ceny większości surowców spożywczych w Unii Europejskiej (UE) „znacząco” wzrosły – wstępne dane Eurostatu wskazują, że w porównaniu z rokiem poprzednim były one wyższe średnio o 24%.
Inwazja Rosji na Ukrainę główną przyczyną drożyzny
Główną przyczyną wzrostu cen była inwazja Rosji na Ukrainę, która w dużym stopniu wpłynęła na rynki rolne. Obydwa kraje są bowiem jednymi z najważniejszych eksporterów zbóż, pszenicy, kukurydzy, nasion roślin oleistych (szczególnie słonecznika), a także nawozów – podkreślają eksperci Eurostatu.
Zboża, mleko i jaja
Za wyjątkiem owoców, które średnio potaniały w krajach Wspólnoty o 3%, w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. ceny produktów rolnych we wszystkich kategoriach znacząco wzrosły. Największe różnice odnotowano w przypadku mleka (31%), jaj (43%) oraz zbóż (45%). Te ostatnie zdrożały najbardziej w Finlandii (70%), na Węgrzech (67%) i na Łotwie (34%). Ceny jaj w największym stopniu wzrosły we Francji (76%), w Belgii (74%) oraz w Holandii (68%). Z kolei mleko zdrożało najbardziej w Belgii, na Litwie, na Węgrzech i na Łotwie – o blisko 50%.
„Istotny” wzrost cen dóbr i usług
Znaczące zmiany zaobserwowano także w kosztach dóbr i usług związanych z rolnictwem – w zeszłym roku zdrożały one aż o 30%. W kategorii tej „istotnie” wzrosły ceny przede wszystkim nawozów i polepszaczy gleby (87%). Dużo wyższe były też koszty zakupu preparatów smarujących (59%).
Inflacja, wyższe koszty energii oraz susze
Do gwałtownego wzrostu cen produktów żywnościowych i surowców spożywczych w 2022 r. przyczyniła się również presja inflacyjna związana z coraz większymi kosztami energii, które są wynikiem stopniowego uniezależniania się UE od paliw rosyjskich. Jak zaznacza Eurostat, nie bez wpływu na ceny żywności były też susze, które negatywnie odbiły się na ubiegłorocznych zbiorach, również roślin przeznaczanych na paszę dla zwierząt gospodarskich.
Źródła:
Przeczytaj także
KOWR, we współpracy z Ambasadą RP w Pekinie, planuje organizację webinarium na temat perspektyw rozwoju współpracy handlowej z Chinami w zakresie rynku mleczarskiego.
„Redefinicja wartości” to najważniejszy z przyszłorocznych trendów w sektorze żywności i napojów. Według nowego raportu Innova Market Insights rosnące koszty życia w wielu krajach świata zmuszają konsumentów do zrewidowania dotychczasowych poglądów na temat tego, co jest dla nich najbardziej istotne – również w kontekście wyborów żywieniowych.
Mimo susz i fal gorąca, które dotknęły wiele krajów wytwarzających wino, światowa produkcja tego napoju zmniejszy się w tym roku jedynie o ok. 1%. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno raportu Międzynarodowej Organizacja Winorośli i Wina (OIV), której eksperci prognozują również, że tegoroczne wina będą charakteryzowały się dobrą jakością.