Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Formalny nadzór nad chorobami zakaźnymi w Ukrainie został zakłócony przez inwazję Rosji w 2022 r., co doprowadziło do problemów ze śledzeniem i powstrzymywaniem epidemii.
Konflikt spowodował spadek zaopatrzenie w wodę, która szczególnie w dużych miastach jest niebezpieczne do picia, a mimo to wiele osób nadal spożywa skażoną wodę. Brak bezpiecznych schronień zmniejszył spożycie kalorii, a słaba higiena i warunki sanitarne zwiększyły ryzyko chorób zakaźnych.
Naukowcy odkryli, że w Ukrainie nastąpił wzrost zachorowań na botulizm i salmonellozę w porównaniu do okresu przed inwazją Rosji.
Po lutym 2022 r. formalny nadzór nad większością chorób zakaźnych jest zakłócony, a zgłaszanie chorób podlegających obowiązkowi zgłoszenia zostało ograniczone. Stąd wiele liczb jest prawdopodobnie niedoszacowanych.
Dane ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia pokazują, że od początku 2024 r. do połowy lipca zarejestrowano 39 przypadków zatrucia jadem kiełbasianym, w porównaniu do 45 przypadków w tym samym okresie ubiegłego roku. W czerwcu 15 osób zostało przyjętych do szpitali z rozpoznaniem zatrucia jadem kiełbasianym, głównie po zjedzeniu suszonych ryb i domowych konserw mięsnych.
Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowali w czasopiśmie Emerging Inectious Diseases.
Metodyka badań
Aby przeanalizować skutki wojny na epidemiologię chorób zakaźnych australijscy naukowcy z University of New South Wales wykorzystali dane z otwartych źródeł z EPIWATCH, systemu wczesnego ostrzegania opartego na sztucznej inteligencji.
Przeanalizowano wzorce chorób zakaźnych i zespołów chorobowych przed (1 listopada 2021 r.–23 lutego 2022 r.) i w trakcie konfliktu zbrojnego (24 lutego–31 lipca 2022 r.). Porównano liczbę przypadków najczęściej zgłaszanych chorób z liczbami z oficjalnych źródeł i stwierdziliśmy wzrost ogólnej liczby zgłoszeń chorób zakaźnych oraz liczby przypadków cholery, zatrucia jadem kiełbasianym, gruźlicy, HIV/AIDS, wścieklizny i salmonellozy w porównaniu z okresem przed inwazją. Podczas konfliktu, chociaż wywiad z otwartych źródeł rejestrował liczbę przypadków epidemii, takie dane (z wyjątkiem błonicy) były niedostępne/niedoszacowane przez formalny nadzór. W obliczu braku formalnego nadzoru podczas konfliktów zbrojnych, dane ze źródeł otwartych stanowią źródło informacji epidemiologicznych, przydatnych w zwalczaniu chorób zakaźnych.
Ustalenia australijskich naukowców odnośnie botulizmu i salmonelli
Naukowcy twierdzą, że byli w stanie zidentyfikować epidemie, takie jak zatrucie jadem kiełbasianym, które miały miejsce w trakcie konfliktu.
Zidentyfikowali 805 zgłoszeń o ogniskach w EPIWATCH od 24 lutego do 31 lipca 2022 r. Dla porównania, na trzy miesiące przed konfliktem - 259. Od 24 lutego do 31 lipca 2021 r. 180 zgłoszeń wskazywało na duży wzrost w trakcie wojny.
W okresie wojny liczba zgłoszeń botulizmu wzrosła z 22 do 122, a salmonellozy z 4 do 39. W przypadku botulizmu liczba przypadków zidentyfikowanych za pomocą EPIWATCH była niższa niż liczba stwierdzona w ramach formalnego nadzoru.
Źródło: CDC
Przeczytaj także
Mikroorganizmy, jakimi są bakterie, drożdże i pleśnie towarzyszą ludziom od zawsze. Człowiek nauczył się jak je wykorzystywać najpierw w gospodarstwie domowym, a później już na skalę przemysłową. Potrafimy dodawać kultury bakterii do jogurtów, produkujemy fantastyczne sery pleśniowe, a piekarze wykorzystują drożdże w uwielbianych przez wszystkich drożdżówkach. Dlaczego jednak nie potrafimy sobie radzić z bakteriami, które wywołują wiele groźnych chorób i stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi?
Zakażenia Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie. Według WHO w 2010 r. bakterie STEC spowodowały ponad milion chorób i 128 zgonów. Aby odpowiednio zapobiegać zakażeniom przenoszonym przez żywność, ważne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat potencjalnych źródeł i sposobów przenoszenia patogenów.
24 lutego 2022 roku zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację polityczno-społeczno-gospodarczą w Ukrainie. Wybuch wojny, a następnie nałożenie przez Unię Europejską oraz inne kraje zachodnie, takie jak USA, Izrael, Japonia i wiele innych, rozległych sankcji gospodarczych na Rosję, już ma i będzie miało dalsze znaczące skutki międzynarodowe dla wielu gałęzi gospodarki światowej, w tym branży rolno-spożywczej.