Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Waterloo ostrzegają, że truskawek może być mniej i będą droższe z powodu wyższych temperatur spowodowanych zmianami klimatycznymi.
Plony truskawek mogę być mniejsze nawet o 40%
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Sustainability. A aby przeprowadzić badanie, naukowcy wykorzystali nową metodę analizy, obserwując, że wzrost temperatury o 3 stopnie Fahrenheita może zmniejszyć plony truskawek nawet o 40%.Truskawki są niezwykle cennym towarem dla gospodarki Kalifornii i USA, a wartość ich rynku w 2022 r. przekroczyła 3 mld USD.
Jak zmiana klimatu może bezpośrednio wpływać na żywność
Te badania pokazują, jak zmiana klimatu może bezpośrednio wpływać na żywność, podkreślając znaczenie zrównoważonych praktyk rolniczych dla utrzymania stabilnych dostaw żywności dla wszystkich. Zrównoważone praktyki rolnicze mogą obejmować optymalizację nawadniania w celu utrzymania zaopatrzenia w wodę podczas fal upałów, stosowanie nawadniania kropelkowego, planowanie działań w celu uniknięcia szczytowych upałów oraz stosowanie roślin i konstrukcji dających cień w celu zmniejszenia stresu cieplnego.
Badania prowadzili naukowcy, m.in. Unnikrishnan, dr Kumaraswamy Ponnambalam, który również wykłada na wydziale inżynierii projektowania systemów na uniwersytecie Waterloo, oraz dr Fakhri Karray z Uniwersytetu Sztucznej Inteligencji im. Mohameda bin Zayeda w Abu Zabi.
Ale dlaczego badać truskawki?
Według zespołu chcieli oni przeanalizować ten owoc ze względu na jego popularność i niesławnie krótki okres przydatności do spożycia.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania sugerują potencjalne implikacje dla dostępności wszystkich produktów importowanych z Kalifornii.
Naukowcy zastosowali model, który przewiduje prawdopodobieństwo utraty plonów poprzez korelację anomalii temperatury powietrza z plonami truskawek. To podejście umożliwiło pomiar większej zmienności w czasie, co zaowocowało jak dotąd najdokładniejszymi wynikami.
Lepsze zrozumienie wpływu rosnących temperatur na plony pomoże w opracowaniu zrównoważonych reakcji rolniczych ze strony rządu i rolników. Istnieje pilna potrzeba, aby rolnicy przyjęli nowe strategie radzenia sobie z globalnym ociepleniem.
Przeczytaj także
Tworzenie się biofilmu stanowi poważny problem dla zakładów produkujących żywność, ponieważ najczęściej powoduje infekcje, często występujące punktowo, incydentalnie przez co są trudne do zlokalizowania. Dodatkowo ze względu na swoją budowę są bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować uszkodzenia powierzchni urządzeń i infrastruktury. Z naszego doświadczenia wynika, że kiedy zaczynamy usuwać biofiim drastycznie rośnie liczebność mikroorganizmów na wymazach mikrobiologicznych.
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.
Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale. Największy odsetek takich nieprawidłowości wystąpił w supermarketach Delikatesy Centrum, E.Leclerc, Intermarche, Lewiatan i Lidl oraz w sklepach niesieciowych.