Ogólny kontekst
Komisja Europejska opracowała dokument stanowiący zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące produkcji i rolnictwa ekologicznego oraz stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007. Dokument nie stanowi źródła prawa i służy do celów wyłącznie informacyjnych, a zgodnie z deklaracją autorów, będzie cyklicznie uaktualniany i udostępniany pod poniższym adresem:
https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organics-glance_pl
Treść dokumentu
Dokument został podzielony na 5 głównych sekcji dotyczących takich zagadnień jak zakres przepisów, znakowanie, certyfikacja, zasady produkcji dla poszczególnych rodzajów produktów (np. żywność, pasza, wina) oraz środki przejściowe. Dokument stanowi zbiór odpowiedzi na bardzo konkretne i praktyczne pytania, wśród których znalazły się m.in. odpowiedzi dotyczące tego:
-czy suplementy diety mogą być ekologiczne?
-czy określenie „bio” może znajdować się na etykietach środków chemicznych?
-czy nawozy mogą być znakowane jako ekologiczne, zgodnie z przepisami rozporządzenia 2018/848?
-jak należy znakować miejsce pochodzenia produktu?
-czy na unijnych stronach internetowych dostępna jest baza danych lub katalog przedsiębiorstw produkujących certyfikowane produkty ekologiczne?
-do jakich rozmiarów można zmniejszyć logo produkcji ekologicznej?
-czy logo ekologiczne UE jest wymagane na opakowaniu i dowodzie dostawy otrzymanym od europejskiego dostawcy (B2B) surowca ekologicznego?
-czy produkty ekologiczne mogą być sprzedawane przez internet, a jeśli tak to w jaki sposób?
-czy możliwe jest wytwarzanie roślin ekologicznych lub roślinnych w pudełkach?
Lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami jest dostępna pod adresem (wersja anglojęzyczna):
https://agriculture.ec.europa.eu/system/files/2023-11/organic-rules-faqs_en.pdf
Autor:Magdalena Wolska
Prawniczka, ekonomistka. Ekspertka prawa żywnościowego i liderka projektu FoodFakty LEX Scan. Doktorantka w Zakładzie Prawa Rolnego i Żywnościowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą urzędowej kontroli w rolnictwie ekologicznym. Autorka artykułów naukowych z zakresu prawa żywnościowego.
Kontakt: magdalena.wolska@foodfakty.pl
tel. 660 146 148
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mwolskaeko/