Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Masowa kampania szczepień żywego inwentarza realizowana w południowo-wschodniej Europie pozwoliła opanować rozprzestrzenianie się choroby guzowatej skóry bydła w tym regionie, które zaobserwowano w 2015 i 2016 roku - taki jest główny wniosek analizy epidemiologicznej przeprowadzonej przez EFSA we współpracy z krajami, w których wystąpiła ta choroba i krajami szczególnie zagrożonymi jej rozwojem.
Opinię EFSA, której zaleceniem było wdrożenie programu szczepień celem redukcji liczby ognisk choroby guzowatej skóry bydła w Europie wydano w sierpniu 2016 roku. "Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej wszystkie kraje, uczestniczące w projekcie wykazały się wysokim stopniem zaangażowania i współpracy" - podsumował Alessandro Brogilia, weterynarz z ramienia EFSA.
Obecnie trwają prace nad stworzeniem szczegółowego raportu dotyczącego rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła w Europie. Eksperci z EFSA we współpracy
z właściwymi organami z Grecji, Bułgarii, Albanii, Serbii, Bośni, Hercegowiny, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Czarnogóry, Turcji, Rumunii, Chorwacji i Kosowa mają wydać opinię naukową w tej sprawie na początku 2018 roku.
Guzowata choroba skóry bydła, inaczej LSD to choroba zakaźna bydła, która powoduje straty ekonomiczne. W niektórych przypadkach kończy się nawet zgonem zwierząt. Choroba charakteryzuje się pojawieniem się guzków skórnych, stąd jej nazwa. Niegdyś ogniska choroby zidentyfikowane jako LSD ograniczały się do kontynentu afrykańskiego. W 2013 roku w Turcji potwierdzono pojawienie się pierwszych przypadków wirusa w Europie. Guzowata choroba skóry bydła zaczęła rozprzestrzeniać się w południowo-wschodniej części kontynentu. Kolejne jej ogniska pojawiły się w 7 krajach europejskich – w Grecji, Bułgarii, byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, Albanii, Czarnogórze i w Kosowie.
Wektorem, który odpowiada za rozprzestrzenianie się choroby są owady. Ze względu na rozpoczynający się okres letni i wyższe temperatury, które sprzyjają wzrostowi populacji owadów, rośnie ryzyko pojawiania się kolejnych ognisk guzowatej choroby skóry bydła w Europie. Dzięki wdrożonemu programowi szczepień nie powinna być ona już aż tak groźna, jednak eksperci EFSA zalecają czujność. W przypadku wystąpienia u zwierząt podejrzanych objawów zaleca się przeprowadzenie badań laboratoryjnych celem uzyskania potwierdzenia.
Źródło:
Les foyers épidémiques de dermatose nodulaire contagieuse endigués dans l’Europe du Sud-Est
http://www.efsa.europa.eu/fr/press/news/170420