Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Dokumentacja pest control – program zabezpieczenia obiektu produkcji spożywczej przed szkodnikami

Dokumentacja pest control – program zabezpieczenia obiektu produkcji spożywczej przed szkodnikami

Audytorzy systemów jakości często twierdzą, że: „Jeśli określone działanie lub zdarzenie nie jest udokumentowane i potwierdzone odpowiednim zapisem, to się nie wydarzyło, nie miało miejsca”.

Dokumentacja dotycząca zarządzania szkodnikami

Systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w przemyśle spożywczym takie jak: HACCP, IFS, BRC, AIB, norma ISO 22000:2006 i FSC czy TFMS (TESCO Food Manufacturing Standard)  wymagają przeprowadzania regularnych audytów i przeglądów dokumentacji oraz działania wdrożonych procedur w celu kontroli ich sprawności i doskonalenia. Dotyczy to również procesów oraz procedur pośrednio i bezpośrednio związanych z ochroną obiektów przed szkodnikami, takich jak: kontrola dostaw, kontrola dostawców usług, kontrole stanu sanitarnego i technicznego obiektów oraz kontrola działania systemów ochrony przed szkodnikami.

Ocena (kontrola) wszystkich zachodzących procesów w zakładach produkujących żywność powinna odbywać się zawsze co najmniej raz w roku. Dla zakładów, które posiadają certyfikaty jakości przewidziane są coroczne audyty nadzorujące, które wspierają utrzymanie certyfikatu, w zależności od rodzaju certyfikatu zapowiedziane lub niezapowiedziane.

Kontrolę dokumentacji i systemów ochrony przed szkodnikami mogą przeprowadzać również organy kontroli urzędowych oraz audytorzy zewnętrzni prowadzący audyty dostawców na zlecenie firm kooperujących.

Podczas kontroli zakładów produkujących artykuły spożywcze, audytorzy do spraw bezpieczeństwa żywności szczegółowo kontrolują dokumentację procesów produkcyjnych zakładu. Przeglądana jest również dokumentacja związana z GMP i GHP w tym dokumentacja systemu zabezpieczeń przed szkodnikami.

Odnośnie procesu kontroli szkodników sprawdza się dokumenty w zakresie wykonywanych zabiegów zwalczania, monitorowania, działań zapobiegawczych i korygujących.

Materiał udostępniony przez: VACO sp. z o. o.

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn