Usługi DDD
VACO Sp. z o.o.
W poprzedniej części pisałem, że skuteczna strategia systemowego zabezpieczenia zakładów przed szkodnikami (DDD) to połączenie wiedzy, naukowego podejścia do problemu oraz zdrowego rozsądku.
W tej części zajmiemy się wiedzą. Podstawowe informacje na temat właściwego zabezpieczenia przed szkodnikami znajdziemy w wytycznych Kodeksu Żywnościowego na poziomie programów wstępnych (GHP i GMP). Należy o tym dobrze pamiętać, ponieważ wszystkie regulacje prawne Unii Europejskiej, prawo krajowe, normy i standardy dotyczące bezpiecznego wytwarzania i dystrybucji żywności opierają się właśnie na Codex Alimentarius. To właśnie kodeks zaleca stosowanie procedur opartych na zasadach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli HACCP.
W załączniku do CA nr 1 (CAC/RCP 1-1969, Wersja 3 (1997)) do procedury certyfikacji systemu HACCP znajdziemy między innymi opis zaleceń dla systemu kontroli szkodników:
6.3. Systemy kontroli obecności szkodników
6.3.1. Ogólne wymagania
Szkodniki stanowią poważne zagrożenie bezpieczeństwa i jakości żywności (0). Ich pojawienie może nastąpić w przypadku, gdy istnieją gniazda rozmnażania i dostęp do pożywienia (1). Należy stosować odpowiednie procedury higieny w celu uniknięcia wytworzenia środowiska odpowiedniego dla szkodników. Odpowiednie procedury sanitarne (2), kontrola przyjmowanego materiału i monitorowanie (3) mogą zminimalizować możliwość wystąpienia szkodników, a w konsekwencji ograniczyć potrzebę stosowania pestycydów (4).
6.3.2. Uniemożliwienie dostępu
Budynki należy utrzymywać w dobrym stanie technicznym (5), aby uniemożliwić dostęp szkodników i wyeliminować potencjalne gniazda. Należy uszczelnić otwory, kanały i inne miejsca dostępu szkodników (6). Na przykład osłony z siatki metalowej na otwartych oknach, drzwiach i wentylatorach zredukują problem dostępu szkodników. Należy w miarę możliwości zakazać wprowadzenia zwierząt na teren zakładów i wytwórni żywności (7).
6.3.3. Siedliska i rozprzestrzenianie się szkodników
Dostęp do pożywienia i wody powiększa obecność i ilość szkodników (8). Potencjalne źródła pożywienia powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach i/lub umieszczone nad podłogą z dala od ścian (9). Należy utrzymywać w czystości zakłady produkcji żywności zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz (10). Odpadki należy przechowywać w przykrytych pojemnikach, niedostępnych dla szkodników (11).
6.3.4. Monitorowanie i Wykrywanie
Należy regularnie przeprowadzać kontrole zakładów i ich otoczenia pod kątem obecności szkodników (12).
6.3.5. Niszczenie (Zwalczanie)
Obecność szkodników należy niezwłocznie zlikwidować (13) bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i jakości żywności. Użycie środków chemicznych, fizycznych i biologicznych należy przeprowadzić unikając zagrożenia dla bezpieczeństwa i jakości żywności (14).
Należy uważnie przeczytać powyższe zalecenia i zastanowić się jakich właściwie obszarów i działań dotyczą?
Wnioski mogą być zaskakujące kiedy uświadomimy sobie, że ochrona przed szkodnikami dotyczy właściwie prawie wszystkich obszarów i działań wykonywanych w zakładach produkcji spożywczej.
Przykładowa analiza powyższych zaleceń oraz obszarów, których dotyczą dostępna jest do pobrania poniżej, bądź w e-biliotece FoodFakty:
Należy również pamiętać o monitorowaniu efektywności prowadzonych działań co Kodeks opisuje następująco:
6.5. Monitorowanie Efektywności
Należy monitorować efektywność systemów sanitarnych, a także okresowo je weryfikować poprzez przeprowadzanie auditów inspekcji przed rozruchem lub, jeżeli to niezbędne, pobieranie próbek mikrobiologicznych środowiska i z powierzchni, z którymi styka się żywność, regularne przeglądy dostosowane do zmieniających się okoliczności.
Ten zapis również dotyczy systemu zabezpieczeń przed szkodnikami ponieważ bez wątpienia jest on systemem sanitarnym.
W kolejnej częściach naszego cyklu omówimy jak należy czytać przepisy żeby być w zgodzie z prawem, i które przepisy są ważniejsze.
Przeczytaj także
Podstawową i najważniejszą kwestią dla zabezpieczenia zakładu przed szkodnikami jest zapewnienie właściwego stanu sanitarnego i technicznego obiektu (GHP i GMP). Obowiązek ten spoczywa w całości na zakładzie produkcyjnym. Po pierwsze należy wyeliminować wszystkie możliwe czynniki i okoliczności, które mogą sprzyjać pojawianiu się i rozwojowi szkodników...
Naukowe podejście do zagadnienia zabezpieczenia zakładu przed szkodnikami oraz używanie zdrowego rozsądku jest korzystne zarówno dla zabezpieczanego zakładu, jak również dla firmy wykonującej usługi pest control. Celem systemu zabezpieczeń przed szkodnikami powinno być zapewnienie higienicznych warunków produkcji żywności
W czwartym odcinku naszej publikacji zajmiemy się połączeniem wiedzy i naukowego podejścia do problemu zabezpieczenia przed szkodnikami. Wiedza, którą powinno się dysponować aby skuteczne zabezpieczyć zakład przed szkodnikami dotyczy wielu obszarów. Pierwszy obszar dotyczy prawa żywnościowego oraz wymogów opisanych w systemie HACCP jak również, wymogów opisanych w poszczególnych normach i standardach żywnościowych...
Zgodnie z zapowiedzią w 3 części cyklu omówimy jak należy czytać przepisy, żeby być w zgodzie z prawem, wyjaśnimy również jaka jest ich hierarchia i co z niej wynika. Nawiązując do 2 części naszego cyklu chciałbym podsumować przekazane wcześniej informacje. Jak zapewne większość czytelników zauważyła cytowane tam zalecenia (Codex Alimentarius)...
Czym właściwie jest skuteczna strategia systemowego zabezpieczenia zakładów przed szkodnikami? To połączenie wiedzy, naukowego podejścia do problemu oraz co należy podkreślić - zdrowego rozsądku...
Polecane produkty