Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Maga Foods wciąż na liście sankcyjnej. Jak powinni zachować się jej kontrahenci?

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Mimo starań o wykreślenie z polskiej listy sankcyjnej z uwagi na zmiany w strukturze właścicielskiej i brak istniejących powiązań z Michaiłem Fridmanem, co było powodem umieszczenia spółki na liście, Maga Foods pozostaje wciąż podmiotem sankcjonowanym. Jak w tej sytuacji powinni zachować się jej kontrahenci i jakie jest tło wydarzeń?

Dlaczego Maga Foods została umieszczona na liście?

Tłem dla decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o umieszczeniu spółki na liście była obecność w jej strukturze udziałowej Michaiła Fridmana – rosyjskiego oligarchy znajdującego się na unijnej liście sankcyjnej. To właśnie powiązanie z osobami podlegającymi sankcjom jest głównym powodem umieszczenia polskich podmiotów na polskiej liście sankcyjnej, mimo że kryteria tych decyzji pozostają mgliste.

Jak twierdzą przedstawiciele Maga Foods zarówno w chwili obecnej, jak i w momencie umieszczenia podmiotu na liście powiązania będące podstawą decyzji już nie istniały z uwagi na zmiany w strukturze kapitałowej, które nastąpiły po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Spółka złożyła wniosek o wykreślenie z listy, jednak do chwili obecnej to nie nastąpiło.

Co to oznacza dla kontrahentów?

Spółka podlega obecnie sankcjom w postaci zamrożenia aktywów oraz zakazu udostępniania jej środków finansowych oraz zasobów gospodarczych. Oznacza to, że kontrahenci nie mogą dostarczać jej towaru, świadczyć usług oraz dokonywać płatności. Zakazy te wynikają z przepisów unijnych, a polska ustawa wprowadza system kar mający stać na straży przestrzegania sankcji oraz zakazu świadomego i celowego działania prowadzącego do ich ominięcia. Kontrahenci, którzy mimo zakazu zdecydują się na transakcję z podmiotem podlegającym sankcjom indywidualnym narażają się na karę finansową do 20 000 000 zł.

Sankcjami objęte są nie tylko podmioty wprost umieszczone na liście sankcyjnej, ale także takie podmioty względem których osoba lub umieszczona na liście polskiej lub unijnej spełnia kryterium własności lub kontroli. Co to konkretnie oznacza i jak weryfikować swoich kontrahentów pod kątem sankcji zostanie wyjaśnione podczas webinarium 23 czerwca „Sankcje nakładane na firmy spożywcze - czy zerwanie współpracy z podmiotami z Rosji i Białorusi wystarczy?”. Serdecznie zachęcamy Państwa do zapisów.


ZAPRASZAMY NA WEBINAR:


 

Autor: Jakub Dydak | Associate DZP

Webinarium organizowanego w ramach:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn