Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Hiszpanii opracowali prototypową aplikację mobilną, która ma pomóc w prewencji otyłości wśród dzieci i młodzieży.
Wpływ na zdrowie i wyniki w nauce
„Otyłość ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia dzieci, ponieważ stanowi istotny czynnik ryzyka niezakaźnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nowotwory czy schorzenia układu krążenia. Ma również znaczenie z punktu widzenia problemów natury psychospołecznej, wpływając na gorsze wyniki w nauce oraz niską samoocenę”, wyjaśnia uczestniczka projektu, dr María Dolores Gil z Fundacji na Rzecz Promocji Badań Sanitarnych i Biomedycznych Wspólnoty Autonomicznej Walencji (Fisabio) w Hiszpanii.
Aplikacja z elementami grywalizacji
W ramach walki z tym istotnym problemem zdrowia publicznego eksperci z Fisabio we współpracy z naukowcami z Politechniki w Walencji (UPV) zaprojektowali aplikację mobilną o nazwie „Feeding Health”, która wykorzystuje elementy grywalizacji do ugruntowywania zdrowych nawyków żywieniowych. Prototyp oprogramowania został przetestowany w jednej z publicznych szkół w regionie Walencji we współpracy z tamtejszymi nauczycielami.
Przetestowana wśród uczniów
Dzięki aplikacji uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego żywienia. Aby utrzymać w odpowiedniej kondycji swoje wirtualne awatary musieli oni wybierać korzystne dla zdrowia produkty oraz aktywność fizyczną w zależności od różnych scenariuszy.
Promocja zdrowych nawyków
Interaktywny charakter aplikacji pomaga użytkownikom w nabywaniu oraz testowaniu swojej wiedzy w zakresie ruchu i żywienia. „Projekt ten pozwoli wzmocnić zdrowe nawyki wśród dzieci i nastolatków dzięki technikom grywalizacji zastosowanym w naszej aplikacji. Promowanie korzystnych nawyków może przyczynić się do przeciwdziałania chorobom, takim jak na przykład cukrzyca”, podsumowuje współautorka projektu, prof. Francisca Ramón Fernández z UPV.
Źródła:
Przeczytaj także
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla funkcjonowania organizmu, w tym pracy mózgu, metabolizmu, krążenia i zdrowia skóry. W trakcie upałów lub większej aktywności tracimy płyny i cenne pierwiastki, które musimy regularnie uzupełniać. Czy istnieje sposób, aby jednocześnie uzupełnić płyny i składniki odżywcze? Okazuje się, że tak i to bardzo prosty.
EFSA zaktualizowała normy spożycia witaminy E, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne i uniknąć ryzyka nadmiernego krwawienia. Poznaj nowe zalecenia i grupy, które powinny zachować ostrożność.
EFSA wydała innowacyjne nowe narzędzie internetowe, które ma pomóc operatorom branżowym i konsumentom w szacowaniu narażenia na enzymy pokarmowe poprzez dietę.