Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Krajowa Rada Suplementów i Odżywek zorganizowała w Warszawie konferencję poświęconą bieżącym wyzwaniom sektora suplementów diety w Polsce.
Przedstawiciele branży spotkali się w Centrum Zielna by poznać najnowsze dane na temat rynku suplementów diety w Polsce oraz Unii Europejskiej, a także wysłuchać interesujących wystąpień na temat aktualnego stanu rynku i poznać najnowsze trendy, które mają wpływ na projektowanie suplementów i preferencje konsumentów. Reprezentanci biznesu mieli między innymi okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo zabezpieczyć prawnie innowacyjny suplement diety oraz jak postępować w przypadku naruszeń. Niezwykle cenne były praktyczne wskazówki dotyczące implementacji Dyrektywy Omnibus i odpowiedzi na pytania dotyczące tej kwestii.
Rozmiar rynku suplementów diety na świecie oraz w Unii Europejskiej i Polsce stabilnie rośnie, co świadczy o dużym i rosnącym zaufaniu konsumentów do tej kategorii produktów.
Według źródła IQVIA, światowy rynek suplementów diety osiągnął w 2022 roku wartość 173 miliardów dolarów, natomiast europejski rynek suplementów diety oszacowano na 30 miliardów dolarów. Z raportu PMR "Rynek suplementów diety w Polsce 2022" wynika, że wartość rynku suplementów diety w Polsce w 2022 roku wyniosła 7,7 miliarda złotych, a nominalna dynamika wzrostu wyniosła okol 14%.
Przedsiębiorstwa działające w sektorze suplementów diety zdają sobie sprawę z kluczowej roli jakości i bezpieczeństwa oferowanych produktów. Branża suplementów diety nieustannie dąży do zapewnienia najwyższej jakości produktów, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów oraz realnie przyczyniać się do długotrwałego i pozytywnego wpływu diety na zdrowie i dobrostan społeczeństwa. Suplementacja diety to także ważny czynnik ekonomiczny, pozwalający zachować ten dobrostan jak najdłużej i oddalać perspektywę stawania się beneficjentami publicznego sytemu ochrony zdrowia.
Jakość i bezpieczeństwo produktów są najważniejszymi determinantami wyborów konsumenckich, dlatego odpowiedzialna branża sama wprowadza nowe standardy i samoograniczenia. Przykładem dzielenia się tymi doświadczeniami i wiedzą jest trzecie, najnowsze wydanie Przewodnika Jakości EHPM tzw. „Quality Guide” zaprezentowanego podczas konferencji. Jest to dokument obejmujący wszystkie aspekty zachowania najwyższej jakosci w produkcji i dystrybucji suplementów diety w przedsiębiorstwach działających na obszarze Unii Europejskiej, od koncepcji produktu po wytwarzanie, kontrolę jakości, pakowanie, dystrybucję i magazynowanie. Najnowsze wydanie tego dostępnego dla każdego przewodnika uwzględnia najlepsze praktyki jakościowe zebrane z kilkunastu państw członkowskich UE.
Suplementy diety muszą spełniać ogólne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa stosowane do wszystkich środków spożywczych. Muszą być zarówno bezpieczne w użyciu, jak i zgodne z prawdą w odniesieniu do korzyści, które zapewniają, tak aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i stałą jakość produktów dla rosnącej liczby obywateli Europy którzy codziennie stosują te preparaty.