Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Brazylia jest jednym z największych producentów i eksporterów mięsa na świecie. W 2021 r. całkowity eksport mięsa z Brazylii ma wzrosnąć o 5% w stosunku do 2020 r., co oznacza dziesiąty rok wzrostu z rzędu.
Brazylia największym producentem wołowiny na świecie z 17% udziałem w globalnej produkcji
W ostatnich latach najbardziej widoczny jest wzrost udziału Brazylii w światowym eksporcie wołowiny. Według szacunków USDA w 2021 roku wyniesie on 25%. Eksport wołowiny z Brazylii wzrósł gwałtownie po pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach w 2018 r. i nadal rósł w ubiegłym roku, pomimo globalnego kryzysu i ograniczenia funkcjonowania foodservicu, w związku z pandemią COVID-19. Ożywienie popytu na wołowinę w Unii Europejskiej i na Bliskim Wschodzie, jak również utrzymujący się popyt importowy ze strony Chin będą wpływać na dalszy wzrost eksportu wołowiny z Brazylii w 2021 roku.
Brazylia jest największym producentem wołowiny na świecie, z 17-procentowym udziałem w światowej produkcji. Według szacunków USDA, w 2021 r. produkcja wołowiny w Brazylii wyniesie 10,4 mln t, czyli o 3% więcej r/r.
Brazylia największym eksporterem mięsa drobiowego na świecie
Brazylia od lat jest największym eksporterem mięsa drobiowego, odpowiadając z blisko jedną trzecią globalnego handlu, a rozwój produkcji mięsa drobiowego w Brazylii jest wspierany przez wzrost globalnej, jak i krajowej konsumpcji drobiu . Najważniejszymi przewagami konkurencyjnymi brazylijskich eksporterów jest niska cena i możliwość dostarczenia dużych wolumenów mięsa.
Według prognoz USDA, w 2021 r. produkcja mięsa kurcząt brojlerów w Brazylii wyniesie 14,15 mln. t, czyli o 1,9% więcej r/r, z czego 3,88 mln. t zostanie wyeksportowane.
Brazylia coraz silniej zaznacza swoją pozycję na światowym rynku wieprzowiny
Dotychczas Brazylia była bardzo silnym graczem na rynku drobiu i wołowiny, jednak w ostatnich trzech latach coraz silniej zaznacza swoją pozycję również na rynku wieprzowiny, wywołując presję w kierunku spadku cen.
Brazylia jest czwartym, po Chinach, UE i USA światowym producent wieprzowiny. W 2020 roku produkcja wieprzowiny w Brazylii wyniosła 4,13 mln t, czyli o 3,8% więcej r/r. Udział Brazylii w światowym eksporcie wieprzowiny w ostatnich latach stale się zwiększał i prognozuje się, że w 2021 r. wyniesie 11%. Jednocześnie mimo, że w porównaniu z eksportem innych głównych gatunków mięs, brazylijski eksport wieprzowiny jest stosunkowo niewielki, to produkcja rośnie, głównie z przeznaczeniem na eksport. W 2020 r. wyeksportowano 1,18 mln t produktów wieprzowych, czyli 37% więcej r/r, a w 2021 r. oczekuje się wzrostu o 6% do poziomu 1,25 mln t.
Według prognoz USDA produkcja wieprzowiny w Brazylii w 2021 r. wyniesie 4,25 mln t, co oznacza wzrost o 2,9% r/r. Biorąc pod uwagę niskie koszty produkcji mięsa w Brazylii, co wynika między innymi z niższych, niż w UE standardów dobrostanu zwierząt, czy też niższych kosztów produkcji, oczekujemy, że w najbliższych latach Brazylia będzie umacniać swoją pozycję na światowym rynku mięsa.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej w jednej partii produktu „PIKOK PURE PARÓWKI Z SZYNKI 250 g” wykryto Listeria monocytogenes.
Grypa ptaków, dawniej pomór drobiu, należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.
Od początku 2021 roku sytuacja na rynku wołowiny pozostaje lepsza niż przed rokiem. Ceny skupu żywca wołowego, według notowań MRiRW są o około 6-10% wyższe niż przed rokiem. W marcu br. przeciętnie bydło w Polsce skupowano po 6,73 PLN/kg, czyli o 10% drożej r/r.