Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dostępne są nowe wytyczne i narzędzie, które pomogą dostawcom żywności zdecydować, jakie informacje przekazać konsumentom na temat przechowywania żywności i terminów jej spożycia po otwarciu opakowania.
Jeżeli opakowanie, w które zapakowana jest żywność zostało otwarte, to bakterie z zewnątrz mogą zostać przeniesione na znajdującą się w nim żywność, np. przez zanieczyszczone ręce, powierzchnie lub sprzęt. Ustalenie limitu czasu przydatności do spożycia jest dosyć skomplikowane, ale narzędzie opracowane przez ekspertów EFSA może pomóc dostawcom żywności w podjęciu decyzji, czy oprócz dat „należy spożyć do” lub „najlepiej spożyć przed końcem” należy przekazać konsumentom także inne instrukcje.
Jeśli chodzi o produkty, w przypadku których otwarcie opakowania może prowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii, narzędzie wskazuje, że termin przydatności do spożycia jest krótszy niż początkowa data „należy spożyć do” lub „najlepiej spożyć przed”.
Wytyczne EFSA zawierają również porady dotyczące dobrych praktyk bezpiecznego rozmrażania żywności
Zamrażanie żywności jest metodą zapobiegania rozwojowi bakterii w produktach żywnościowych. Jednak drobnoustroje przetrwalnikujące mogą odzyskać siły podczas rozmrażania, a następnie namnażać się w żywności do poziomów, które mogą prowadzić do chorób przenoszonych przez żywność. Eksperci zidentyfikowali dobre praktyki, które minimalizują rozwój szkodliwych drobnoustrojów podczas rozmrażania.
Na przykład rozmrażanie powinno odbywać się w niskich temperaturach, np. w lodówce; rozmrożoną żywność należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu lub czystym pojemniku, aby uniknąć zanieczyszczenia; konsumenci powinni zawsze przestrzegać instrukcji producenta dotyczących przechowywania i przygotowywania, aby mieć pewność, że żywność pozostaje bezpieczna; rozmrożonej żywności nie należy ponownie zamrażać po rozmrożeniu.
Oznaczanie daty jak długo można przechowywać żywność zanim zacznie się ona psuć lub stanie się niebezpieczna do spożycia jest przydatną wskazówką dla konsumentów. Jasne informacje na opakowaniu mogą również pomóc w ograniczeniu marnotrawienia żywności w UE.
Natomiast w grudniu 2020 r. eksperci EFSA i ECDC opracowali narzędzie, które może pomóc podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze zdecydować, kiedy stosować datę „należy spożyć do” lub „najlepiej spożyć przed” na swoich produktach.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Zgodnie z prawodawstwem UE) EFSA opublikowała roczne sprawozdanie, w którym prezentuje wyniki badań poziomów pozostałości pestycydów w żywności na rynku UE. W 2019 r. przeanalizowano łącznie 96 302 próbek, z czego 96,1% mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach. Polska zajęła niechlubne 3. miejsce wśród państw z największą liczbą przekroczeń.
W dzisiejszych trudnych czasach i obecnej sytuacji epidemiologicznej, spowodowanej Covid– 19, sektor gastronomii znalazł się w bardzo trudnym położeniu. W celu zagwarantowania standardów higieny żywności w placówkach gastronomicznych, Intertek opracował specjalny program Food Hygiene Control, gwarantujący konsumentom jakość i bezpieczeństwo zdrowotne potraw spożywanych w danym obiekcie gastronomicznym.
EFSA we współpracy z ECDC opracowała narzędzie pt.: „‘Use by’ or ‘best before’? New tool to support food operators” dla przedsiębiorców sektora spożywczego, które ma ułatwić wybór sposobu znakowania dat na etykietach poszczególnych produktów spożywczych.