Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Panel EFSA (FEEDAP), udzielając opinii naukowych na temat skuteczności dodatków i produktów lub substancji stosowanych w paszach dla zwierząt, wydał opinię na temat produktu Bovaer opracowanego przez holenderską firmę DSM.
Dodatek ten ma na celu zahamowanie enzymu wywołującego produkcję metanu w żwaczu krowy. Według firmy DSM zmniejsza on emisje metanu jelitowego o około 30% dla krów mlecznych i o 90% dla krów mięsnych.
Ocena naukowa produktu została zlecona przez Komisję Europejską, która zapytała EFSA, czy dodatek działa w zmniejszaniu emisji metanu dla krów mlecznych. Panel FEEDAP stwierdził, że dodatek jest skuteczny w zmniejszaniu emisji metanu przez krowy mleczne w proponowanych warunkach stosowania. Wniosek ten został rozszerzony na wszystkie inne przeżuwacze do produkcji mleka i reprodukcji.
Według EFSA Bovaer jest również bezpieczny dla krów mlecznych na maksymalnym zalecanym poziomie, dodając, że stosowanie dodatku w proponowanych warunkach nie ma wpływu na bezpieczeństwo konsumentów i środowisko.
Co dalej?
Naukową ocenę ryzyka EFSA przeprowadza się niezależnie od zarządzania ryzykiem, które obejmuje udzielanie zezwoleń na substancje, produkty, oświadczenia lub procesy wprowadzane na rynek Unii Europejskiej. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach Komisja Europejska i państwa członkowskie UE zdecydują, czy zatwierdzić produkt i warunki użytkowania.
Produkt otrzymał już zgodę na wprowadzenie do obrotu od władz brazylijskich i chińskich.
Jest to pierwsza naukowa ocena EFSA dodatku paszowego mającego na celu zmniejszenie emisji metanu z wołowiny, która stała się szczególnie problematyczna w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Metan
Metan jest gazem cieplarnianym, który, mimo że jest krótkotrwały, ma większą moc zatrzymywania ciepła niż dwutlenek węgla, zatrzymując 84 razy więcej ciepła w ciągu 20 lat.
Fermentacja jelitowa – emisje gazów ze zwierząt przeżuwających, takich jak bydło mleczne i mięsne – jest uważana za najważniejsze źródło metanu w kontekście działalności człowieka.
Pierwsze globalne zobowiązanie do ograniczenia emisji metanu o co najmniej 30% poniżej poziomów z 2020 r. do 2030 r. zostało ogłoszone podczas konferencji klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow.
Inicjatywie kierowały Stany Zjednoczone i UE, które zaangażowały inne 103 kraje, które łącznie odpowiadają za 46% globalnej emisji metanu i reprezentują 70% światowej gospodarki. Wśród nich znalazły się kraje słynące z hodowli bydła, takie jak: Brazylia, Kanada, Argentyna i Nowa Zelandia.
Jednak niektóre kraje o wysokich emisjach metanu zdecydowały się pozostać poza zobowiązaniem, w tym Chiny, Indie, Australia i Rosja.
Nauka i technologia mogą pomóc w osiągnięciu redukcji poprzez wspieranie innowacyjnych składników pasz, które minimalizują emisje metanu z fermentacji jelitowej.
Globalne zobowiązanie skupia się również na środkach technicznych, takich jak suplementy paszowe dla zwierząt, które według ONZ mogą obniżyć emisje w sektorze o 20% rocznie do 2030 roku.
Przeczytaj także
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Komisja Europejska odmówiła udzielenia zezwolenia na stosowanie ditlenku tytanu (E 171) jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt.
Zgodnie z zaproponowanymi przez KE zmianami będzie możliwe żywienie trzody chlewnej oraz drobiu przetworzonymi białkami wyprodukowanymi z owadów hodowlanych.