Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
11 lutego Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie oceny przepisów dotyczących materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Publiczne konsultacje otwarte będą do 6 maja 2019 r.
Obecne regulacje
Pierwsza dyrektywa 76/893/EWG mająca zastosowanie w UE została wprowadzona w 1976 r. Obecnie, rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 przewiduje zharmonizowane unijne ramy prawne dla FCM. W rozporządzeniu określono ogólne zasady bezpieczeństwa chemicznego i obojętności FCM w odniesieniu do zdrowia ludzkiego oraz uprawnienia do przyjęcia bardziej szczegółowych unijnych środków w odniesieniu do niektórych materiałów i wyrobów. Ustanowiono procedurę przeprowadzania ocen bezpieczeństwa substancji wykorzystywanych do produkcji FCM, a także zasady etykietowania, dokumentacji zgodności i identyfikowalności. Więcej informacji na temat ogólnych i szczegółowych przepisów UE dotyczących FCM można znaleźć na stronie przepisów FCM.
Aktualne problemy dotyczące regulacji FCM
Podstawowe przepisy dotyczące FCM istnieją od ponad 40 lat, nigdy nie poddawano ich ocenie. Problemy związane z aktualnym podejściem do regulacji FCM na poziomie UE, dotyczą m.in: tworzenia wykazów dozwolonych substancji, oceny ryzyka i podejścia do zarządzania ryzykiem, przepływu informacji i zapewnienia zgodności w łańcuchu dostaw, egzekwowania przepisów oraz zapewniania spójności z innymi przepisami unijnymi. Wiele zainteresowanych stron uważa, że brak szczegółowych przepisów unijnych (poza przepisami dotyczącymi materiałów z tworzyw sztucznych) dotyczących FCM ma negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego i ewentualne bezpieczeństwo tych materiałów.
Potrzeba ewaluacji przepisów
Na podstawie spostrzeżeń i dowodów, które wskazują na potrzebę większej spójności i uproszczenia przepisów, a także braku jakiejkolwiek oceny od czasu wprowadzenia przepisów UE dotyczących FCM, uważa się za konieczne dokonanie oceny, w jaki sposób obecne rozporządzenie spełnia swoje pierwotne cele. Publiczne konsultacje otwarte będą do 6 maja 2019 r.
Źródło: https://ec.europa.eu/food/safety/chemical_safety/food_contact_materials/evaluation_en
Przeczytaj także
Jeśli ktoś jest zainteresowany normalizacją w zakresie opakowań (również tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością) i chciałby mieć bezpośredni wpływ na treść projektów Polskich Norm, Norm Europejskich i Międzynarodowych, to udział w pracach Komitetu Technicznego 133 ds. Opakowań jest właśnie dla niego.
Do suszenia farb, klejów czy lakierów wykorzystuje się różne rodzaje energii, np.: świetlną (UV, LED-UV, H-UV/LE-UV/HR-UV), cieplną (IR) czy energię elektronów (EB). Branża zgodna jest co do dalszego rozwoju druku utrwalanego światłem UV, głównie z powodu...
Rosną naciski na organy europejskie, by rozszerzyć przyszły zakaz stosowania ftalanów na materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością. Podczas lipcowego posiedzenia komitetu Rejestracji, Oceny, Udzielania Zezwoleń i Stosowanych Ograniczeń w Zakresie Chemikaliów (REACH)...
Nowa, opracowana w Danii metoda służaca do wykrywania szkodliwych substancji chemicznych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (ang. food contact materials – FCMs) wyprodukowanych z papieru oraz kartonu...