Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak naprawić nasz system rolno-spożywczy?
Światowy system żywnościowy jest... zepsuty. Biorąc pod uwagę powszechne marnotrawstwo żywności, alarmujący spadek bioróżnorodności wpływający na zapylanie upraw oraz oszałamiające 10 bilionów dolarów ukrytych kosztów globalnego systemu rolno-spożywczego, nie brakuje problemów do rozwiązania.
Według niedawnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, 70% ukrytych kosztów wynika z niezdrowej diety, bogatej w ultra przetworzoną żywność, tłuszcze i cukry. 1/5 kosztów jest powiązanych ze środowiskiem, obejmując emisję gazów cieplarnianych, zmianę użytkowania gruntów i zużycie wody - kwestia często niebrana po uwagę ze względu na ograniczoną ilość danych.
Jakie jest zatem rozwiązanie? Jednym z nich jest wykorzystanie technologii. Dzięki innowacjom sektor spożywczy ma możliwość sprostania wyzwaniom i złagodzenia ukrytych kosztów. Zmiany już zachodzą. 1000 decydentów z różnych dziedzin technologii żywności przybędzie na Food Tech Congress, wydarzenie zaplanowane na 28-29 maja 2023 r. w Warszawie, aby omówić, w jaki sposób możemy wykorzystać technologię do rozwiązania tych problemów. Poniżej znajdują się niektóre z głównych rozwiązań, które zostaną omówione.
Modernizacja systemów rolno-spożywczych w celu uzyskania lepszych wyników
W ostatnich latach agrotechnika stała się obiecującym rozwiązaniem dla wyzwań stojących przed tradycyjnym rolnictwem. Od rolnictwa precyzyjnego po zaawansowane czujniki i sztuczną inteligencję, agrotechnika optymalizuje wydajność i umożliwia rolnikom minimalizowanie wpływu na środowisko. Jak donosi Światowe Forum Ekonomiczne, dzięki potencjałowi zwiększenia globalnych plonów nawet o 67%, agrotechnika jest przełomem dla tradycyjnego rolnictwa.
Ponadto technologie rolnictwa precyzyjnego mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 30%, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Nature Sustainability. Postępy te torują drogę do bardziej odpornego systemu rolno-spożywczego, odpowiadającego na potrzeby rosnącej globalnej populacji i dbałości o środowisko.
Żywność jako lekarstwo
Same Stany Zjednoczone wydają rocznie 1,1 biliona dolarów na walkę z chorobami dietozależnymi - jest to suma odpowiadająca całkowitym wydatkom na żywność w całym kraju i stanowi znaczne obciążenie dla ludzi i systemu opieki zdrowotnej. Rozwiązanie tego problemu może leżeć w podejściu "żywność jako lek", zaprojektowanym w celu wykorzystania potencjału terapeutycznego żywności do zapobiegania i leczenia problemów zdrowotnych.
W raporcie wspieranym przez Fundację Rockefellera, naukowcy z Tufts University zasugerowali, że skalowanie programów Food as Medicine może przynieść lepsze wyniki zdrowotne, pozostając jednocześnie opłacalnym, a nawet oszczędnym. Uznając pozytywny wpływ podejścia "żywnośi jako lekarstwa" i integrując nowe rozwiązania, takie jak na przykład spersonalizowane aplikacje żywieniowe, możemy stworzyć bardziej wydajne i prozdrowotne systemy żywnościowe.
Międzynarodowe startupy zaprezentują nowe rozwiązania
Naprawa naszego systemu rolno-spożywczego jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą. W dążeniu do jego usprawnienia wykorzystanie umiejętności i elastyczności startupów jest koniecznością.
Aby odkryć najbardziej przełomowe rozwiązania, Food Tech Congress będzie gospodarzem dla innowacyjnych startupów z całego świata. Inicjatywa o nazwie Food Tech Challengers została stworzona w celu promowania różnorodności w podejściu do rozwiązywania problemów i odkrywania rozwiązań mających na celu budowanie przyszłościowych systemów rolno-spożywczych.
Ostatecznie, rozwiązanie problemów w ramach naszego systemu rolno-spożywczego wymaga wieloaspektowego podejścia które obejmuje interwencje rządowe, świadome wybory na poziomie indywidualnym i lepsze poczucie poczucie odpowiedzialności w przemyśle spożywczym.
Dowiedz się więcej o Food Tech Congress i Food Tech Challengers:
Food Tech Congress: https://foodtechcongress.com/
Food Tech Challengers: https://foodtechchallengers.com/
English version of the text available here