Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

KE rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie przeglądu norm handlowych UE dla produktów rolnych

Kategoria: Biznes

Komisja rozpoczęła konsultacje społeczne, których celem jest zebranie opinii na temat ewentualnej zmiany unijnych norm handlowych dla produktów rolnych.

Normy handlowe określają jakość produktów, które są wprowadzane do obrotu dla konsumentów za pomocą obowiązkowych przepisów lub fakultatywnych warunków zastrzeżonych. Opierają się one na technicznych specyfikacjach produktów w celu określenia jednolitych cech handlowych. W przypadku produktów rolnych obejmuje to klasyfikację świeżości lub wielkości, prezentację, etykietowanie, pakowanie itp., ale specyfikacje produktów mogą również dotyczyć procesu i metod produkcji. W ramach konsultacji porusza się w szczególności kwestię potencjału norm handlowych w zakresie zwiększenia podaży zrównoważonych produktów oraz usprawnienia obowiązującego prawodawstwa.

Konsultacje skierowane są do podmiotów działających w łańcuchu dostaw żywności, takich jak producenci, handlowcy, detaliści i ich stowarzyszenia, konsumenci, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i władze krajowe. Zapowiedziany w strategii "Od pola do stołu" przegląd jest wynikiem procesu ogólnej oceny unijnych norm handlowych ustanowionych we wspólnej organizacji rynku, dyrektywach i aktach ustawodawczych Komisji.

Konsultacje potrwają 12 tygodni, od 8 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. Więcej informacji tutaj.

Źródło: KE

Wybierz obszar: Inspekcje Państwowe

Autor: Komisja Europejska

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn