Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie czeskiego produktu "Český modrý mák" do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
Oznaczenie "Český modrý mák" odnosi się do ziaren niebieskiego maku wykorzystywanych do celów spożywczych. Mają one korzystne właściwości odżywcze i zawierają znaczną ilość składników pokarmowych. Cechy jakościowe "Český modrý mák" sprawiają, że jest to produkt bardzo popularny w wielu krajach. Jest popularnym składnikiem żywności, szczególnie w krajach, gdzie mak jest używany do wypieków. Jego wyjątkowe właściwości wynikają z połączenia specyficznych rodzajów gleby i klimatu regionu oraz z istnienia w tych warunkach tradycji uprawy maku, która sięga ponad 150 lat wstecz.
To nowe oznaczenie dołącza do 1509 już chronionych produktów spożywczych znajdujących się w bazie danych eAmbrosia.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie nazwy "Mollete de Antequera" z Hiszpanii do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) oraz "Szomolyai rövidszárú fekete cseresznye" z Węgier do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP).
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie "Colatura di alici di Cetara" z Włoch do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) oraz "Aceite de Ibiza"/"Oli d'Eivissa" z Hiszpanii do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej. Rejestr tworzony jest w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony wyjątkowych produktów regionalnych.