Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie nazwy "Mollete de Antequera" z Hiszpanii do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) oraz "Szomolyai rövidszárú fekete cseresznye" z Węgier do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP).
"Mollete de Antequera" to chleb pochodzący z prowincji Malaga w południowej Hiszpanii. Ma delikatną, miękką i gładką konsystencję. Aromaty zbóż, pszenicy i drożdży są bardzo intensywne i trwałe, co nadaje im wysoką jakość sensoryczną. "Mollete de Antequera" był przygotowywany i spożywany w prowincji Malaga co najmniej już w 1539 r., a przepis ten obowiązuje nieprzerwanie do dziś.
"Szomolyai rövidszárú fekete cseresznye" obejmuje owoce przeznaczone do spożycia w stanie świeżym lokalnych odmian Rövidszárú fekete i Mézédes fekete de la cerise. Owoc ma charakterystyczny kształt serca; jego skórka i miąższ są intensywnie czerwone, prawie czarne, a jego smak przypomina miód. "Szomolyai rövidszárú fekete cseresznye" jest uprawiany na Węgrzech, w południowo-zachodniej części powiatu Borsod-Abaúj-Zemplén, w pagórkowatym regionie pokrytym winnicami i sadami. W całym procesie uprawy decydującą rolę odgrywa ludzka wiedza i doświadczenie, które stworzyły podstawy rozwoju wielowiekowej uprawy wiśni Szomolya.
Te dwie nowe nazwy dołączą do 1500 już chronionych produktów spożywczych wymienionych w bazie danych eAmbrosia. Więcej informacji można znaleźć również na stronach dotyczących polityki jakości.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) węgierskich win "Soltvadkerti" i włoskich win "Friuli" / "Friuli Venezia Giulia" / "Furlanija" / "Furlanija Julijska Krajina".
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie "Colatura di alici di Cetara" z Włoch do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) oraz "Aceite de Ibiza"/"Oli d'Eivissa" z Hiszpanii do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
Hiszpańska firma biotechnologiczna BioTech Foods otrzyma grant w wysokości 2,7 mln EUR o na badania nad mięsem hodowanym komórkowo, które nie pochodzi od zwierząt.