Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Koronawirus i bezpieczeństwo żywnościowe
Północne Włochy są w epicentrum epidemii koronawirusa COVID-19. Aby powstrzymać jej rozprzestrzenianie, władze Włoch zablokowały co najmniej kilkanaście miast zamykając szkoły, uniwersytety i firmy.
Premier Giuseppe Conte ogłosił plan ratunkowy, poddając kwarantannie miasta w najbardziej dotkniętych obszarach tzw. czerwonej strefie.
Rzecznik stowarzyszenia zrzeszającego włoskich producentów żywności (Unione Italiana Food) poinformował, że jego członkowie postępują zgodnie z zaleceniami i współpracują z władzami w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Lokalne doniesienia sugerują, że koncern Unilever zmuszony został zamknąć swój zakład w Casalpusterlengo w Lombardii po tym, jak jeden z pracowników uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
Pomimo szeroko rozpowszechnianych zdjęć pustych półek sklepowych w miastach, jak Mediolan przedstawiciele przemysłu spożywczego wydają się być pewni, że długotrwałe zapasy żywności pozostaną stabilne. Produkcja poza czerwoną strefą odbywa się jak zwykle. Jednak jeśli epidemia rozprzestrzeni się na całe Włochy może dojść do większych zakłóceń.
Wpływ na włoską gospodarkę
Wg stowarzyszenia branżowego Federalimentare zakłócenie produkcji stanowi poważne zagrożenie dla wydajności producentów żywności w dotkniętych obszarach. W oświadczeniu prezes stowarzyszenia ostrzegł, że zamknięcie północnych regionów kraju może mieć duży wpływ na PKB brutto.
Lombardia i Wenecja Euganejska są ważnymi gospodarczo obszarami Włoch, które łącznie odpowiadają za 32% PKB, a wraz z Emilia-Romagna, wytwarzają 41% krajowego PKB.
Stowarzyszenie Federalimentare obliczyło, że jeśli PKB w tych regionach spadnie o 1%, to uderzy to w krajowy PKB, a kraj prawdopodobnie nie osiągnie prognozy OECD na 2020 r. dotyczącej wzrostu o 0,3%.
Sektor spożywczy jest szczególnie narażony na spadek ze względu na koronawirus. Wg stowarzyszenia Federalimentare w 2018 r. Lombardia i Wenecja Euganejska stanowiły 36% włoskiego sektora spożywczego, a wraz Emilia-Romagna produkcja spożywcza w tych 3 regionach stanowiła 52% produkcji całego sektora spożywczego.
Rządowy pakiet wsparcia dla biznesu
Włoski rząd jest w trakcie przygotowywania pakietu wsparcia dla biznesu w czerwonej strefie. CNA Nazionale – włoski związek rzemieślniczy zrzeszających producenta z sektora MSP naciska, by pakiet wsparcia zawieszał podatki, hipoteki, pożyczki, składki na ubezpieczenia oraz płatności za media.
Źródło: https://www.cna.it/coronavirus-misure-efficaci-per-le-imprese/
http://www.federalimentare.it/new2016/ms_comunicati_det.asp?ID=981
Przeczytaj także
Chiny to największy odbiorca produktów mleczarskich na świecie, odpowiadający za niemal 1/5 światowego importu. Jak rozprzestrzenianie się koronawirus może wpłynąć na branżę mleczarską?
EFSA nie jest obecnie zaangażowana w działania związane z epidemią koronawirusa z Chin, ponieważ żywność nie została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło bądź droga przenoszenia wirusa.
29 stycznia 2020 odbyła się konferencja prasowa Komisji Europejskiej w sprawie narastania wybuchu epidemii koronawirusa w trakcie której głos zabrali komisarz ds. bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.