Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W nowym wydaniu czasopisma EFSA Supporting Publications Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z lutego br. ukazały się dwa raporty dotyczące włączenia do prowadzonej przez Urząd oceny ryzyka danych związanych z mikrobiotą jelitową ludzi i zwierząt, a także mikroorganizmami występującymi w środowisku.
Mikrobiota jelitowa ludzi i zwierząt gospodarskich
Pierwszy z raportów podsumowuje wyniki uzyskane w ramach projektu RIMICIA (ang. Review Impact MICrobiome In Assesment), w ramach którego eksperci przeprowadzili ocenę dowodów naukowych w zakresie wpływu składników żywności na mikrobiotę jelitową ludzi i niektórych zwierząt gospodarskich. Autorzy przyjrzeli się również modelom eksperymentalnym stosowanym w badaniach nad mikroorganizmami bytującymi w przewodzie pokarmowym oraz metodom wykorzystywanym do pomiaru zmian mikrobioty.
Niebezpieczne ksenobiotyki
W ramach projektu zebrano dane dotyczące narażenia na ksenobiotyki, które mogą powodować stres oksydacyjny i stan zapalny w obrębie jelita. Eksperci podsumowali również aktualny stan wiedzy na temat wpływu tych substancji na barierę jelitową, metabolity bakteryjne oraz układ odpornościowy ludzi i zwierząt. Na podstawie zgromadzonych w toku projektu informacji autorzy raportu opracowali strategię, której celem jest nadanie większego priorytetu ocenie ryzyka związanej z substancjami mogącymi negatywnie wpływać na skład mikrobioty jelitowej, takimi jak dodatki do żywności czy zanieczyszczenia chemiczne.
Mikrobiom środowiskowy
Drugi z raportów skoncentrowany jest natomiast na drobnoustrojach środowiskowych i włączeniu danych na ich temat w prowadzoną przez EFSA ocenę ryzyka. Autorzy publikacji przedstawili plan działania, w ramach którego zidentyfikowali pięć priorytetowych zadań: zdefiniowanie podstawowego składu mikrobiomu środowiskowego, standaryzację protokołów i metod badawczych, opracowanie narzędzi ułatwiających interpretację wyników badań, zbieranie danych dotyczących mikroorganizmów we wspólnych bazach danych oraz stworzenie europejskiej sieci laboratoriów zajmujących się badaniem mikrobiomów.
Międzynarodowe wytyczne i regulacje
Autorzy obydwu dokumentów liczą, że zaproponowane przez nich strategie pozwolą na włączenie danych o drobnoustrojach jelitowych i środowiskowych w ocenę ryzyka EFSA, a także na opracowanie międzynarodowych wytycznych dotyczących prowadzenia badań w tym zakresie.
Źródła:
Przeczytaj także
Nowe badania wskazują, że kiełki brokułu i inne warzywa krzyżowe mogą łagodzić symptomy u pacjentów cierpiących na choroby zapalne jelit (IBD, ang. inflammatory bowel disease).
Dostępna jest już wersja dokumentów w języku polskim.
W dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości, pełnej różnorodnych produktów spożywczych, jesteśmy stawiani przed licznymi wyzwaniami dotyczącymi naszych nawyków żywieniowych.