Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) z siedzibą w Paryżu, 31/01/2019 Polska zgłosiła przypadek nietypowej encefalopatii gąbczastej bydła (BSE) wśród zwierząt na farmie w pobliżu granicy z Czechami.
Przypadek BSE, powszechnie znany jako choroba wściekłych krów, stwierdzono w południowo-zachodniej części miasta Mirsk, powiedział OIE, powołując się na informacje potwierdzone przez Krzysztofa Niemczuka, dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach i Głównego Lekarza Weterynarii. Jak wynika z raportu zgłoszonego do OIE zarażone zwierzę zostało poddane ubojowi i zutylizowane.
Potencjalne ryzyko
Zgodnie z raportem OIE przypadek dotyczy atypowego BSE (typ L). Zgodnie z Kodeksem OIE atypowye BSE może wystąpić spontanicznie we wszystkich populacjach bydła w niewielkiej skali, a ognisko choroby nie ma wpływu na oficjalny status ryzyka wystąpienia BSE w Polsce, w związku z czym nie przewiduje się podjecia dalszych środków kontrolnych.
Poprzedni znany przypadek BSE w Polsce miał miejsce w marcu 2013 r.
Źródło:
http://www.oie.int/wahis_2/temp/reports/en_imm_0000029428_20190204_201715.pdf
Przeczytaj także
Firma Alltech 37+ poddała badaniom laboratoryjnym próbki kukurydzy zebrane z różnych regionów Stanów Zjednoczonych w 2018 r. Analizy wykazały wysoki poziom mykotoksyn, szczególnie womitoksyny (DON), zearalenonu, kwasu fusarynowego, fumonizyn oraz toksyny HT-2...
Afrykański Pomór Świń (ASF) od dłuższego czasu omijał Chiny, lecz w końcu pojawił się u największego producenta wieprzowiny na świecie. Ze względu na silne powiązania handlowe, rozwój choroby w Państwie Środka powinien być szczególnie uważnie obserwowany przez europejskich producentów.
Reakcja Unii Europejskiej na epidemię gąbczastej encefalopatii bydła (ang. Bovine Spongiform Encephalopathy - BSE) z 1980 roku pozwoliła znacząco zredukować zachorowalność na tą chorobę. Wciąż jednak do Komisji Europejskiej wpływają...