Suplementacja imbirem może być potencjalnie pomocna w walce z chorobami autoimmunologicznymi
Opublikowanie niedawno badanie wskazuje, że suplementy z imbirem wykazują działanie przeciwzapalne i potencjalnie mogą być pomocne w łagodzeniu objawów chorób autoimmunologicznych.
Łagodzenie stanu zapalnego
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych skupili się na wpływie suplementacji imbirem na należące do białych ciałek krwi neutrofile. Badacze byli szczególnie zainteresowani efektem, jaki interwencja wywierała na tworzenie się zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych (NETs, ang. neutrophil extracellular traps), proces zwany NETozą, i w jaki sposób przekładało się to na stan zapalny. Uzyskane wyniki pokazały, że spożywanie imbiru przez osoby zdrowe zwiększało odporność neutrofili na NETozę, która ma charakter prozapalny, sprzyjając chorobom autoimmunologicznym, takim jak toczeń, syndrom antyfosfolipidowy czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Badanie kliniczne z udziałem ludzi
„Istnieje wiele schorzeń, w przebiegu których neutrofile stają się nadaktywne. Okazuje się, że imbir pomaga w hamowaniu wywołanej przez to NETozy. Jest to więc naturalny suplement, który potencjalnie może działać przeciwzapalnie i łagodzić symptomy występujące u osób cierpiących na różne choroby autoimmunologiczne”, mówi współautorka publikacji, dr Kristen Demoruelle z Uniwersytetu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. W badaniu klinicznym przeprowadzonym przez amerykański zespół zdrowi ochotnicy otrzymywali suplement zawierający gingerole – bioaktywne substancje z imbiru – w dawce 20 mg/dzień przez okres tygodnia. Interwencja zwiększyła stężenie cAMP w neutrofilach, co przekłada się na ograniczanie NETozy w odpowiedzi na czynniki istotne w przebiegu wielu chorób.
Uzupełnienie istniejących terapii
„Uzyskane przez nas rezultaty po raz pierwszy ujawniają biologiczny mechanizm leżący u podstaw przeciwzapalnych właściwości imbiru u ludzi”, podkreśla współautor artykułu, dr Jason Knight z amerykańskiego Uniwersytetu Michigan. „Nie ma wielu naturalnych suplementów czy nawet leków na receptę, które efektywnie zwalczają nadaktywność neutrofili. Naszym zdaniem imbir może stanowić skuteczne uzupełnienie istniejących terapii. Najważniejsze, by leczenie miało charakter bardziej strategiczny i spersonalizowany pod kątem łagodzenia objawów występujących u pacjentów”.
Źródła:
https://insight.jci.org/articles/view/172011
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/09/230922141250.htm
Przeczytaj także
-
03.10.2023
Innowacyjne narzędzia cyfrowe wzmocnią bezpieczeństwo żywności
Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.
-
19.09.2022
Suplementy diety - planowana nowelizacja ustawy
Projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w dużym stopniu dotknie suplementów diety
-
05.05.2017
Imbir, jako żywność "superfood"?
Badania opublikowane w Journal of Food Science sugerują, ze wyciąg z imbiru może zostać opracowany, jako żywność funkcjonalna, korzystnie wpływająca na przewód pokarmowy. Kłącza imbiru (łac. Zingiber officinale Roscoe), znane...