Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje nowe, zaktualizowane dane na temat skali chorób przenoszonych przez żywność, które mają zostać opublikowane w 2025 roku. To globalne przedsięwzięcie ma na celu lepsze zrozumienie, w jaki sposób różne źródła żywnościowe przyczyniają się do rozprzestrzeniania się chorób, oraz wsparcie bardziej skutecznych strategii bezpieczeństwa żywności.
Proces ten obejmuje szeroko zakrojone badania nad źródłami zakażeń, które przeprowadzane są w skali globalnej. WHO realizuje badania we współpracy z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Michael Batz z FDA wyjaśnia, że celem tych badań jest umożliwienie bardziej ryzykowo ukierunkowanego podejścia do bezpieczeństwa żywności, co pozwala lepiej alokować ograniczone zasoby w miejsca, gdzie są najbardziej potrzebne.
Batz zauważa, że choć regulacje dotyczące patogenów są rzadko spotykane, to jednak istnieje potrzeba identyfikacji konkretnych produktów żywnościowych i miejsc w łańcuchu produkcji, gdzie można interweniować, by ograniczyć ryzyko zakażeń.
W ramach badań stosuje się różnorodne metody, takie jak analiza retrospektywna danych epidemiologicznych, modelowanie podtypów mikroorganizmów oraz oceny ryzyka. Każda z metod ma swoje specyficzne zastosowanie – od identyfikacji głównych dróg przenoszenia patogenów po ocenę ryzyka związanego z określonymi produktami żywnościowymi. Jednak największym wyzwaniem jest dostępność danych i zasobów, a także odpowiednia infrastruktura analityczna.
Sara Monteiro Pires, przewodnicząca grupy zadaniowej WHO ds. przypisania źródeł zakażeń, podkreśla, że przypisanie źródeł zakażeń jest kluczowym krokiem w szacowaniu globalnej skali chorób przenoszonych przez żywność. Dzięki temu można określić, jaką rolę odgrywają różne źródła, w tym żywność, kontakt ze zwierzętami, a także skażenie środowiskowe.
Proces przypisania źródeł zakażeń obejmuje dwa etapy: najpierw określa się ogólną proporcję chorób spowodowanych przez żywność w porównaniu do innych źródeł, a następnie szacuje się wkład poszczególnych produktów spożywczych.
Metoda oparta na ekspertyzie specjalistów pozwala na objęcie wszystkich regionów i zagrożeń, a także była stosowana przy pierwszych szacunkach FERG w 2015 roku. Do obecnych badań zrekrutowano 263 ekspertów spośród ponad 800 aplikujących. WHO uruchomiła także apel o przesyłanie danych na temat wybuchów chorób przenoszonych przez żywność, jednak zebrane informacje wykazały istotne braki w reprezentatywności danych z niektórych regionów i krajów.
Aktualizacja danych WHO na temat skali chorób przenoszonych przez żywność to kluczowy krok w kierunku stworzenia bardziej skutecznych strategii bezpieczeństwa żywności. Dzięki globalnej analizie oraz zaangażowaniu ekspertów WHO dąży do bardziej precyzyjnego zrozumienia źródeł ryzyka, co ma pomóc krajom na całym świecie lepiej zarządzać zagrożeniami związanymi z żywnością.
Źródło:
1. https://www.who.int/activities/estimating-the-burden-of-foodborne-diseases
Przeczytaj także
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny dokument opisujący czym powinna charakteryzować się dieta, którą uznać można za zdrową.
Raport przedstawia kompleksowy przegląd aktualnej wiedzy na temat spożycia ryb, dostarczając cennych informacji zarówno na temat korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
Otyłość, przyczyna wielu poważnych chorób, jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. Mimo licznych inicjatyw, wskaźniki otyłości wciąż rosną. W Warszawie międzynarodowi eksperci omówili kluczowe czynniki wpływające na pozytywne odżywianie i zgodzili się, że konieczne jest indywidualne podejście do diety i stylu życia.