Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W okresie między 15 marca a 6 czerwca bieżącego roku potwierdzono 348 przypadków wystąpienia Salmonelli Braenderup w 12 krajach UE i Wielkiej Brytanii. Ogniska zakażeń rozproszone były w różnych krajach. Ze zgłoszonych przypadków, 68 wymagało hospitalizacji, na szczęście, nie odnotowano żadnych zgonów.
PODEJRZEWANA PRZYCZYNA
W oparciu o badania epidemiologiczne, mikrobiologiczne i dotyczące identyfikowalności przypuszcza się, że główną przyczyną zakażenia, są małe melony ( w szczególności melony Galia) importowane od producenta z Hondurasu (przynajmniej w przypadkach, w których zgłoszono ich spożycie). Jednak konieczne jest dalsze dochodzenie w celu zidentyfikowania zakażenia.
TŁO i ROZWÓJ WYDARZEŃ
Pierwsze przypadki zatrucia Salmonellą wykryto w marcu 2021r. zanim partia uznana za skażoną została zebrana. Wskazuje to na fakt, że zanieczyszczone pojazdy z żywnością krążyły już wcześniej w tych krajach. Potwierdza to również wykrycie w kwietniu bieżącego roku w Austrii danego szczepu. Wprowadzone zostały odpowiednie środki kontrolne, a producent melonów z Hondurasu zakończył zbiory w kwietniu, dzięki czemu nie były już dostępne na rynku. Biorąc pod uwagę opóźnienia w zgłaszaniu i możliwość wystąpienia przypadków wtórnych, kolejne przypadki nadal mogą być zgłaszane, ale z coraz mniejszą częstotliwością.
SKALA ZACHOROWAŃ W LICZBACH
3 maja Dania zgłosiła skupisko genomowe zakażeń Salmonella Braenderup sequence type 22 (ST22) do systemu ECDC. Również tego samego dnia odnotowano w Belgii wzrost liczby przypadków.
Najwyższy szczyt przypadł na maj i kwiecień, kiedy to odnotowano 198 i 128 przypadków, co stanowiło 93,7% ogólnej liczby. Wśród potwierdzonych zgłoszeń, zakażenie ponad dwa razy częściej występowało u kobiet niż u mężczyzn. W Belgii, Holandii oraz Norwegii - ogniska zakażeń wykryto również w domach opieki. Poza znanymi przypadkami w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zakażania odnotowano również w Kanadzie (2), Szwajcarii (18) oraz w Stanach Zjednoczonych (4).
W latach 2007-2019 do Europejskiego Systemu Nadzoru (TESSy) zgłoszono 4 031 przypadków S. Braenderup przez 27 krajów UE.
Charakterystyka epidemiologiczna i demograficzna potwierdzonych przypadków S. Braenderup w 12 krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii, od 15 marca do 6 lipca 2021
Rozkład potwierdzonych przypadków S. Braenderup ST22 (n=348) według płci i grup wiekowych od 15 marca do 6 lipca 2021.
Rozkład przypadków S. Braenderup w poszczególnych latach, UE/EOG i Wielka Brytania, 2007-2019, (n=4 031)
Współpraca z ECDC
ECDC zachęca organy zdrowia publicznego do współpracy jak i do sekwencjonowania izolatów (szczepów bakteryjnych) pochodzących z zakażeń Salmonellą Braenderup oraz zgłaszania wszelkich nietypowych wzrostów liczby zachorowań w Europejskim Portalu Nadzoru nad chorobami zakaźnymi (EpiPulse). W ramach pomocy oferuje również wsparcie w sekwencjonowaniu, aby ułatwić badania epidemiologiczne i mikrobiologiczne.
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2021-07/6807.pdf
Przeczytaj także
FoodFakty NAWIGATOR – Salmonella – Zagrożenia występowania i techniki wykrywania w żywności – to pierwsze wydanie tematyczne naszego projektu ff NAWIGATOR. Wcześniej ukazał się ff NAWIGATOR LEX, który stanowi przegląd prawa żywnościowego wraz z komentarzami ekspertów w formie e-kwartalnika.
Nadzór nad higieną procesu produkcyjnego w zakładach wytwarzających żywność powinien obejmować, oprócz kontroli czystości powierzchni i stanu higieny pracowników, również kontrolę czystości powietrza.
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest...