Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak donosi organizacja non-profit Clean Label Projekt, żywność dla niemowląt będąca w obrocie na rynku amerykańskim, zawiera zanieczyszczenia chemiczne, stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia.
Clean Label Projekt przebadała około 530 produktów dla niemowląt, w tym przede wszystkim: mleko dla niemowląt, gotowe dania w słoiczkach, napoje i przekąski. Wyniki opublikowane 25.10.2017 roku wskazują, iż 65% z nich było zanieczyszczonych arsenem, w 36% z nich był obecny ołów, w 58% kadm, natomiast w 10% spośród przebadanych produktów znajdował się akryloamid. Spożycie niewielkich ilości wymienionych substancji może stanowić zagrożenie dla zdrowia niemowląt.
Zawartość zanieczyszczeń chemicznych była najwyższa w produktach najpopularniejszych marek takich, jak Gerber, Enfamil, Plum Organics i Sprout. Biorąc pod uwagę badane mleko dla niemowląt, aż 80% produktów było zanieczyszczonych arsenem. Ponadto około 60% przebadanych produktów, na których umieszczono deklarację „wolne od BPA” zawierało ten związek. Ilość toksycznych substancji w produktach była bardzo zróżnicowana. Biorąc pod uwagę zawartość arsenu, w niektórych z nich kształtowała się ona na poziomie nawet 600 jednostek na miliard. Wartość ta jest znacznie wyższa niż zaproponowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2016 roku limit wynoszący 100 jednostek na miliard, w przypadku płatków ryżowych dla niemowląt.
Zdaniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) arsen charakteryzuje się działaniem neurotoksycznym. Spożywanie go prowadzić może do wystąpienia zaburzeń rozwojowych, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet nowotworów. Spośród przebadanych produktów najwyższą zawartością arsenu odznaczały się produkty na bazie ryżu – ryż, nawet organiczny, wchłania ten związek z zanieczyszczonej gleby. Niebezpieczne dla zdrowia może być również spożywanie przez niemowlęta produktów skażonych ołowiem, który może przyczyniać się do obniżenia IQ, spowolnienia wzrostu, wystąpienia problemów ze słuchem czy niedokrwistości.
Organizacja Clean Label Projekt opublikowała na swojej stronie internetowej listę testowanych produktów wraz z ich oceną.
Źródło:
LaNutrition: De l'arsenic dans 2/3 des aliments pour bébés aux USA
Przeczytaj także
W czerwcu tego roku na stronach Parlamentu Europejskiego ukazał się tekst autorstwa Nory Hahnkamper-Vandenbulcke, udostępniony również w wersji polskiej. Ten krótki i syntetyczny, lecz również przekrojowy, tekst wydaje nam się świetnym wprowadzeniem...
Jak wynika z raportu zamieszczonego na stronie EFSA, podsumowującego ponowną ocenę bezpieczeństwa stosowania w przemyśle spożywczym kwasu glutaminowego i jego soli, oszacowane narażenie na te substancje może przekraczać...