Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Konsumenci często postrzegają żywność ekologiczną jako zdrową, smaczną i przyjazną dla środowiska, ale certyfikacja żywności ekologicznej niekoniecznie jest synonimem bezpiecznej żywności. Produkt ekologiczny odnosi się do produktu, który został wyprodukowany zgodnie z określonymi normami na wszystkich etapach produkcji, obsługi, przetwarzania i wprowadzania do obrotu; nie odnosi się do cech i właściwości gotowego produktu.
W rzeczywistości certyfikacja „ekologiczna” wskazuje na wdrożenie norm, które mają na celu inny zestaw korzyści:
Biuro Regionalne FAO na Azję i Pacyfik opublikowało broszurę zatytułowaną „Żywność ekologiczna - czy jest bezpieczniejsza?”. Omówiono w niej społeczne i ekonomiczne aspekty rolnictwa ekologicznego i jego związek z bezpieczeństwem żywności. Pozwala ona czytelnikom zapoznać się z agroekologią, podejściem sprzyjającym wykorzystaniu procesów naturalnych i ograniczającym wykorzystanie czynników zewnętrznych.
Rolnictwo ekologiczne nie jest synonimem bezpiecznej żywności
Etykiety produktów ekologicznych opierają się na przepisach zakazujących lub ograniczających stosowanie nawozów syntetycznych i środków agrochemicznych, co jest atrakcyjną cechą dla konsumentów, ale pestycydy produkowane fizjologicznie przez rośliny są nadal stosowane w rolnictwie ekologicznym, a przy wysokich dawkach mogą mieć również negatywne skutki dla zdrowia ludzi. Włączenie środków bezpieczeństwa żywności do istniejących systemów certyfikacji ekologicznej i podniesienie świadomości, że rolnictwo ekologiczne nie jest synonimem bezpiecznej żywności, to ważne kroki w celu promowania rozsądnych wyborów żywieniowych. Przykłady tego, jak można wdrożyć rolnictwo ekologiczne przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa żywności, są zawarte w raporcie, a linki są łatwo dostępne dla tych, którzy chcą mieć większą wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego i agroekologii.
Broszura z zestawem narzędzi FAO na temat bezpieczeństwa żywności : Żywność ekologiczna - czy jest bezpieczniejsza?
Źródło: FAO
Przeczytaj także
Wyrokiem Trybunału z dnia 29 kwietnia 2021 r. proszek uzyskany z osadów glonu Lithothamnium calcareum, które są czyszczone, suszone i rozdrabniane został uznany za nieekologiczny składnik pochodzenia rolniczego, który nie może być stosowany przy przetwarzaniu żywności ekologicznej, takiej jak napoje ekologiczne na bazie ryżu i soi, w celu jej wzbogacenia w wapń.
W Unii Europejskiej funkcjonuje wiele systemów weryfikacji żywności. Ich celem jest zagwarantowanie wyższego standardu produktów, które zostały określone odpowiednimi normami, specyficznymi dla danego systemu certyfikacji. Do najpopularniejszych z nich należą produkty rolnictwa ekologicznego oraz produkty regionalne i tradycyjne.
Wydanie w 2013 roku pionierskiej publikacji Organizacji Wyżywienia i rolnictwa (FAO) „Owady jadalne – perspektywy na przyszłość w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i paszowego” wywołało znaczne zainteresowanie hodowlą owadów.