Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejska Rada ds. Innowacji Komisji Europejskiej wybrała 65 innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, które otrzymają 363 mln euro na finansowanie innowacji przełomowych. Każde przedsiębiorstwo otrzyma finansowanie w postaci połączenia subwencji i inwestycji kapitałowych w wysokości do 17 mln euro w celu opracowania i zwiększenia skali swoich innowacji przełomowych w dziedzinie opieki zdrowotnej, technologii cyfrowych, energii, biotechnologii, przestrzeni kosmicznej i innych. Jest to pierwsza grupa przedsiębiorstw, która będzie finansowana w ramach pełnowymiarowego instrumentu „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji.
Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: „Akcelerator” EIC jest wyjątkowym europejskim instrumentem finansowym Europejskiej Rady ds. Innowacji. Wspiera rozwój najwyższej klasy innowacji poprzez przyciąganie inwestorów prywatnych i oferuje szereg usług wspierających zwiększenie ich skali. Wraz z Europejską Radą ds. Innowacji dążymy do tego, by Europa stała się liderem w dziedzinie innowacji i nowych technologii, inwestując w nowe rozwiązania w zakresie wyzwań zdrowotnych, środowiskowych i społecznych, przed którymi stoimy.
Przedsiębiorstwa zostały wybrane w wyniku nowej dwuetapowej procedury wprowadzonej w ramach programu „Horyzont Europa”. Wnioski są rygorystycznie oceniane przez ekspertów zewnętrznych, po czym wnioskodawcy stają przed jury składającym się z doświadczonych inwestorów i przedsiębiorców. Wśród wybranych przedsiębiorstw znajdują się:
65 zwycięskich przedsiębiorstw ma siedzibę w 16 krajach. Szczególnie wysokie było zainteresowanie finansowaniem kapitałowym za pośrednictwem nowego funduszu EIC – o tego rodzaju wsparcie zwróciło się 60 z 65 przedsiębiorstw. W związku z tym przewiduje się, iż z łącznej kwoty 363 mln euro 227 mln euro będzie miało postać komponentu inwestycyjnego.
„Akcelerator” EIC oferuje przedsiębiorstwom typu start-up i MŚP dotacje w wysokości do 2,5 mln euro, którym towarzyszyć będą inwestycje w ich akcje/udziały za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług z zakresu przyspieszania rozwoju przedsiębiorstw, które zapewniają dostęp do najlepszej wiedzy fachowej, wartościowych partnerów korporacyjnych, inwestorów i innych podmiotów z ekosystemu innowacji.
Europejska Rada ds. Innowacji została uruchomiona w marcu 2021 r., po udanym etapie pilotażowym w latach 2018–2020, jako główna nowość programu „Horyzont Europa”. Dysponuje ona budżetem w wysokości ponad 10 mld euro, z czego około 1,1 mld euro zostało w 2021 r. przeznaczone na instrument „Akcelerator” EIC. Większość funduszy przeznaczona jest na innowacje przełomowe w każdej dziedzinie, natomiast 495 mln euro przeznaczono na strategiczne technologie w dziedzinie zdrowia i technologii cyfrowych oraz rozwiązania w ramach Zielonego Ładu.
W pierwszej połowie tego roku, w styczniu i czerwcu, w ramach projektu pilotażowego EIC odbyły się dwie rundy naboru do uzyskania bezpośrednich inwestycji kapitałowych. 111 wysoce innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP otrzymało ponad 500 mln euro na rozwój innowacji przełomowych. Wśród nich znalazły się dwa przedsiębiorstwa typu jednorożec.
W tym roku w ramach programu „Horyzont Europa” wprowadzono nowy, przyjazny dla start-upów proces składania wniosków, w ramach którego przedsiębiorstwa mogą w każdej chwili przedstawić swoje pomysły w celu natychmiastowej szybkiej oceny. Zwycięzcy kandydaci proszeni są o przygotowanie pełnego wniosku przy pomocy bezpłatnego coachingu biznesowego. Pełne wnioski są następnie oceniane w regularnych odstępach czasu, w przybliżeniu co trzy miesiące. Od marca ponad 4 tys. przedsiębiorstw typu start-up i MŚP przesłało swoje pomysły, z czego 801 zgłosiło pełne wnioski w pierwszym terminie do 16 czerwca 2021 r., a kolejne 1098 w drugim terminie do 6 października. Są one obecnie poddawane ocenie. Wyniki tego drugiego naboru przedsiębiorstw w ramach „Akceleratora” EIC zostaną ogłoszone do końca roku, a kolejny termin składania wniosków spodziewany jest na początku 2022 r.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Alarmujące prognozy naukowców, bijące rekordy wzrosty temperatury i coraz gwałtowniejsze zmiany pogodowe są wyraźnym ostrzeżeniem, że nadchodzą zmiany klimatyczne. To już nie jest pytanie „czy”, tylko „kiedy” odczujemy wyraźnie ich skutki. Jak podchodzą do tych kwestii Polacy i czy przekonują ich doniesienia medialne? W jakim stopniu jesteśmy gotowi do wyrzeczeń w imię powstrzymania zmian klimatycznych? Na te pytania odpowiemy w najnowszym raporcie „Czy Polacy są gotowi na uratowanie Ziemi” wydanym z okazji Światowego Dnia Żywności.
Przyjęte środki wsparcia dla sektora wina obejmują zwiększenie wsparcia na narzędzia zarządzania ryzykiem, takie jak ubezpieczenie zbiorów i fundusze wspólnego inwestowania, oraz przedłużenie do 15 października 2022 r. już funkcjonujących środków zwiększających elastyczność.
Wydarzenie Great Taste – Zero Waste transmitowane będzie na żywo 12 października z Rygi na Łotwie i będzie dotyczyło promocji zrównoważonej kultury żywieniowej i przedstawienia rozwiązań mających na celu zminimalizowanie ilości odpadów spożywczych. W tej jednodniowej konferencji wezmą udział eksperci i interesariusze z regionu Morza Bałtyckiego, działający w obszarze gastronomii, branży spożywczej i obszarze ograniczania marnotrawienia żywności.