Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z dniem 1 stycznia 2023 w Hiszpanii zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające specjalny podatek od jednorazowych opakowań z plastiku. Wyniesie on 0,45 euro od każdego kilograma wyprodukowanych lub nabytych tworzyw sztucznych nie nadających się do ponownego wykorzystania. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Unii Europejskiej (UE).
Odpowiedź na unijne przepisy
W 2020 roku Bruksela wprowadziła nową kategorię zasobów własnych UE opartych się na opłatach ponoszonych przez poszczególne państwa członkowskie, których wysokość jest uzależniona od ilości nierecyklingowanego plastiku. Zgodnie z unijnymi przepisami każdy kraj zobowiązany jest do płacenia 0,8 euro za każdy kilogram plastikowych odpadów, które nie zostaną ponownie wykorzystane. W odpowiedzi na nowe prawo poszczególne państwa zaczęły opracowywać wewnętrze regulacje mające na celu ograniczenie ilości jednorazowych opakowań plastikowych. Hiszpania jest jednak pierwszym z krajów UE, które tego typu przepisy wprowadziło w życie.
Prośrodowiskowa polityka
Wejście w życie pionierskiego podatku stanowi jeden z elementów polityki prośrodowiskowej hiszpańskiego rządu, który do 2030 roku planuje zredukować o 20% wykorzystanie jednorazowych plastikowych butelek. Nowe rozwiązania fiskalne wzbudzają jednak znaczne kontrowersje wśród producentów i przedsiębiorców.
Straty dla przedsiębiorców
Hiszpańska Federacja Producentów Żywności i Napojów szacuje, że podatek od plastików będzie oznaczał dla firm straty rzędu 690 milionów euro. W połączeniu z pozostałymi regulacjami prawnymi w tym obszarze liczba ta może sięgnąć nawet 7 miliardów euro, stanowiąc poważne zagrożenie dla około 2 400 przedsiębiorstw oraz blisko 25 000 ich pracowników.
Sprzeciw przedstawicieli przemysłu
Przedstawiciele przemysłu wyrazili głośny sprzeciw wobec kontrowersyjnego podatku, zwracając uwagę, że negatywnie wpłynie on na kondycję wielu firm, które ucierpiały już w ostatnim czasie ze względu na rosnące oprocentowanie kredytów i coraz wyższe koszty produkcji. Według hiszpańskich przedsiębiorców nowe prawo odbije się również na gospodarstwach domowych, które poniosą dodatkowe koszty podczas zakupów w sklepach spożywczych.
Źródła:
Przeczytaj także
Wysoki wzrost w światowym przemyśle spożywczym i napojów będzie napędzał popyt na materiały opakowaniowe. Troska o środowisko – w tym zrównoważony rozwój, produkty przyjazne dla klimatu i składniki pochodzące z recyklingu – to atrybuty produktów i marek.
W tym roku przedsiębiorcy dostali pod choinkę od Komisji Europejskiej projekt nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań. Rozporządzenie to ma w całej Unii kompleksowo określać wymogi dotyczące opakowań, w tym opakowań produktów spożywczych
Sprostowano przepisy rozporządzenia 2022/1616 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu przeznaczonych do kontaktu z żywnością w odniesieniu do okresów przejściowych.