Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spadek pogłowia trzody chlewnej o 13% r/r
Na początku grudnia 2021 r. pogłowie trzody chlewnej w kraju wynosiło 10242,4 tys. sztuk i było mniejsze o 12,7% r/r, a w porównaniu z liczebnością stada świń w czerwcu 2021 r. – mniejsze o 7,2%. Stado loch na chów zmniejszyło się w porównaniu z grudniem 2020 r. o 19,7%, do poziomu 654,1 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 20,6% do 433,9 tys. sztuk. Największe udziały w krajowym pogłowiu świń miały województwa: wielkopolskie (36,4%), mazowieckie (11,2%), łódzkie (9,9%) i kujawsko-pomorskie (9,7 %). Najmniejsze udziały (poniżej 1,5%) miały województwa: podkarpackie, lubuskie i małopolskie. Znaczna redukcja stad sugeruje ograniczenie podaży żywca w nadchodzących miesiącach.
Wzrost pogłowia bydła w Polsce o 1,5% r/r
Pogłowie bydła w grudniu 2021 r. liczyło 6371,5 tys. sztuk, i było wyższe o 1,5% r/r. Największy wzrost pogłowia wystąpił w grupie bydła w wieku 1 - 2 lat życia i wyniósł 6,1%. W strukturze stada największa zmiana dotyczyła udziału krów – spadek o 2,2 p. proc. w stosunku do grudnia 2020 r. Pogłowie cieląt poniżej 1 roku wzrosło w porównaniu do stanu pogłowia w grudniu 2020 r. o 3,8%, do poziomu 1800,1 tys. sztuk. Stado młodego bydła w wieku 1-2 lat powiększyło się r/r o 6,1% i osiągnęło poziom 1909,4 tys. sztuk. Pogłowie krów spadło w porównaniu z grudniem 2020 r. o ponad 102 tys. sztuk (o 4,3%) do poziomu 2289,0 tys. Sztuk
Po interwencji UOKiK sieci handlowe kupują wieprzowinę ze stref ASF
Mięso ze zdrowych zwierząt ze stref ASF jest bezpieczne dla ludzi i po badaniach weterynaryjnych może być sprzedawane bez ograniczeń na terenie Polski. Odmowa jego przyjęcia może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej dużych podmiotów wobec hodowców trzody chlewnej. Dlatego prezes UOKiK sprawdził, czy takie praktyki są stosowane przez sieci handlowe i duże zakłady mięsne. W pierwszym etapie sprawdzono działania pięciu podmiotów. Natomiast łącznie, przez całe postępowanie, zweryfikowano 16 sieci handlowych oraz 18 dużych przetwórni. Dwie sieci - Biedronka i Dino – początkowo nie kupowały takiego mięsa, jednak po interwencji UOKiK zmieniły swoje praktyki i nie uzależniają obecnie przyjęcia bezpiecznego i przebadanego mięsa od miejsca jego pochodzenia. Postępowanie wykazało również, że jedna z sieci (Selgros Cash&Carry) nie kupuje aktualnie mięsa ze strefy czerwonej ze względu na ograniczenia techniczno-organizacyjne. Jednocześnie przedsiębiorca zmierza do wyeliminowania tych przeszkód, co pozwoli na przyjmowanie bezpiecznej wieprzowiny ze stref ASF.
Brak nowych ognisk ASF w Polsce
Na 31 stycznia, zgodnie z danymi GIW, w Polsce nie potwierdzono nowych ognisk ASF w stadach świń, natomiast odnotowano 124 przypadki u dzików. Potwierdzone przypadki ASF u dzików wskazują, że wirus nadal obecny jest w środowisku, jednak brak nowych ognisk świadczy o coraz lepszej bioasekuracji w stadach trzody chlewnej. Jednocześnie Resort Rolnictwa planuje dokładne zbadanie liczebności populacji dzików w Polsce, z wykorzystaniem dronów, a następnie zobligowanie Kół Łowieckich do realizowania sanitarnych odstrzałów dzików w ramach walki z ASF.
Wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach o 29% w 2021 r.
Wg oficjalnych danych produkcja wieprzowiny wzrosła w Chinach o 29% w 2021 roku w porównaniu do roku 2020, pokrywając w znacznym stopniu spadki związane z epidemią ASF sprzed 2 lat. Produkcja w 2021 r. miała wynieść 52,96 mln t, niewiele poniżej 53,5 mln w 2017 r., ostatnim przed epidemią. Odbudowa stad była napędzana dużym wsparciem rządowym dla producentów, co uruchomiło budowę wielu ferm wielkoskalowych. Odbudowie podaży towarzyszą jednak ciągle ograniczenia popytu związane z wybuchającymi co jakiś czas ogniskami COVID-19.
Ostre zakazy we Włoszech w związku z ASF
W związku z wystąpieniem ASF w dwóch północnych regionach w 114 obszarach wiejskich zakazano polowań, grzybobrania, wędkowania, wędrówek pieszych oraz jazdy rowerem, a także wszelkich innych aktywności, które mogłyby prowadzić do bezpośredniego bądź pośredniego kontaktu z zakażonymi dzikami. Ograniczenia mają obowiązywać przez 6 miesięcy.
Ciągle trudna sytuacja brytyjskich producentów trzody
Odpływ siły roboczej z Wielkiej Brytanii doprowadził do braku pracowników i kumulacji ok 170 tys. sztuk trzody czekających na ubój. W październiku uruchomiono program wizowy z limitem 800 miejsc dla wykwalifikowanych pracowników, jednak otrzymano od chętnyc
Źródło: Agronomist.pl
Przeczytaj także
Firma ze wschodniej Holandii podejrzewana jest o fałszowanie dokumentacji mięsa z kurczaka w celu obniżenia należności celnych. W odrębnej operacji w Hiszpanii wykryto nielegalny zakład wprowadzający produkty z wieprzowiny.
Prognozy dla rynku mięsa są mocno zróżnicowane i zależą od kierunku produkcji. W przypadku kurcząt rzeźnych oraz bydła wysoki wzrost cen, odnotowany w 2021 r., zachęca do zwiększenie produkcji i podaży żywca w kolejnych okresach. Odmienną sytuację obserwujemy na rynku wieprzowiny, gdzie spadek cen skupu i spadek rentowności powoduje ograniczenie potencjału produkcyjnego. Elementem łączącym trzy wymienione sektory jest wzrost kosztów.
Czy organizatorzy tuczu kontraktowego pozbawiają rolników ze stref ASF pomocy otrzymywanej za poniesione straty? Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.