Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pomiary jakości wody pitnej i do celów spożywczych odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu procesów uzdatniania, ponieważ tylko bezpieczna, sprawdzona pod względem bakteriologicznym oraz fizykochemicznym woda może trafiać do sieci dystrybucji oraz odbiorców. Z tego względu miarodajny i skuteczny monitoring parametrów jakościowych zawsze należy prowadzić, opierając się na godnej zaufania aparaturze kontrolno-pomiarowej.
Monitoring niezwykle potrzebny
Jakość wody przygotowywanej do spożycia zależy od wielu parametrów. W wodach podziemnych obecność jonów żelaza i manganu wskazuje na przykład na konieczność prowadzenia procesów aeracji w specjalnych kolumnach. Dla wód powierzchniowych z kolei podwyższona wartość konduktywności może świadczyć o zawartości jonów soli w wodzie. Jeśli jest ich zbyt dużo, skutkiem będzie gromadzenie osadów w instalacji. Dlatego taka woda musi zostać poddana odpowiednim procesom. Sprawdzane są również pH, stężenie tlenu rozpuszczonego oraz zawartość chloru w formie, w jakiej jest on dodawany na potrzeby dezynfekcji (np. chlor wolny).
W znakomitej większości instalacji bardzo istotnym parametrem jest mętność wody. W procesach filtracji jej pomiar pozwala na ocenę skuteczności pracy złóż filtracyjnych, a także pozwala monitorować sieć dystrybucyjną w aspekcie wtórnego zanieczyszczenia. W Polsce, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dopuszczalny limit wartości zmętnienia na wyjściu z zakładu uzdatniania wody wynosi ≤ 1 NTU.
Wiedza o wartościach pomiarowych poszczególnych parametrów dostarcza informacji na temat czystości wody i pomaga w podjęciu właściwych działań. Monitoring procesów uzdatniania wody, zapobiegając awariom elementów instalacji, maksymalizuje ich efektywność przy zachowaniu dopuszczalnych wartości poszczególnych wskaźników z jednoczesną możliwością dokumentacji oznaczeń potwierdzających jakość wody.
Rozwiązania dla wydłużenia czasu eksploatacji zakładu – panele pomiarowe Endress+Hauser
Znane dotychczas moduły pomiarowe zintegrowane na odpowiednich panelach znalazły zastosowanie głównie w energetyce, zwłaszcza ze względu na szerokie możliwości adaptacji. Wszystkie niezbędne do skutecznego monitoringu wody pomiary są instalowane i grupowane w odpowiednie układy. Kompaktowość takiego rozwiązania i jego praktyczność są nie do przecenienia. Pomiary są wykonywane on-line, próbka, np. wody zasilającej, pochodzi bezpośrednio z procesu, przepływa przez odpowiednie armatury z czujnikami zamontowanymi na panelu pomiarowym. Przepływający strumień próbki dociera do wylotu z panelu i jest zawracany do ścieków.
Wiemy, jak duże znaczenie ma dla Państwa rzetelny monitoring procesów uzdatniania wody. Dlatego też nasze rozwiązania panelowe są wyposażone w najnowocześniejsze technologie, zapewniające najbardziej dokładne i wiarygodne wartości, nawet w bardzo niskich zakresach.
Fot. Panele pomiarowe zapewniają wszystkie niezbędne sygnały pomiarowe dla kontroli procesu i diagnostyki
Prostota i funkcjonalność z wysokim IQ dzięki Memosens i Liquiline
Dzięki temu, że nasze urządzenia opierają się na technologii cyfrowej Memosens, zawsze gdy wymagane są czynności obsługowe, można je z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować i przygotować się do wykonania obsługi w sposób jak najmniej inwazyjny i szybki.
Z technologią Memosens oraz Heartbeat Technology można zyskać nawet więcej: sygnały pomiarowe są w sposób ciągły, bez zakłóceń, przesyłane do przetwornika. W rezultacie otrzymują Państwo zawsze dokładne i wiarygodne wartości pomiarów jakości wody oraz status poszczególnych urządzeń, które są zainstalowane na panelu. Jeżeli zmierzone wartości są nieprawidłowe, natychmiast generowane są czytelne komunikaty, żeby można było podjąć odpowiednie działania we właściwym miejscu. Ponadto wszystkie wartości i zdarzenia są bezpiecznie rejestrowane. Nasze rozwiązania panelowe zostały przetestowane w bardzo wielu zakładach. Zawsze są one projektowane przez naszych ekspertów technicznych w taki sposób, by jak najbardziej spełnić wszelkie wymagania i warunki. Decydując się na panel pomiarowy, otrzymują Państwo rozwiązanie, które jest idealnie dopasowane do Państwa aplikacji. Wszystko, co jest potrzebne, to tylko podłączenie go do procesu.
Przetworniki pomiarowe serii Liquiline CM44X ułatwiają codzienną pracę i obsługę urządzeń. W sposób automatyczny rozpoznają każdy podłączony czujnik i odczytują dane zapisane w jego pamięci. W ten sposób zainstalowany sensor jest gotowy do pracy natychmiast, a czas bez pomiaru, np. z powodu konserwacji czujnika, wynosi dosłownie kilka sekund. Dodatkowo, dzięki zintegrowanym modelom kalibracji zapisanym w oprogramowaniu przetworników, uruchomienie konkretnego pomiaru jest natychmiastowe, a uzyskiwane wyniki są zgodne z odpowiednimi wytycznymi. Ważne jest też bezproblemowe integrowanie do każdego systemu kontroli procesu poprzez 0/4 – 20 mA, HART, PROFIBUS DP, Modbus TCP, Modbus RS485, EtherNet IP i web serwer.
Technologia Memosens w pigułce: czujniki bezstykowo przesyłają mierzone wartości do przetwornika sygnałem pozbawionym zakłóceń. Od momentu wprowadzenia technologii Memosens na rynek w 2004 r. została ona uznana za wiodący standard w świecie analizy fizykochemicznej cieczy.
Podsumowanie
Inteligentne rozwiązania do monitorowania procesów uzdatniania wody wymagają optymalnych rozwiązań, jak np. paneli pomiarowych, specjalistycznych urządzeń analitycznych, gwarantujących minimalne koszty utrzymania i jak najkrótsze czasy przestojów, a także pozwalających przedłużyć żywotność zakładu. Panele pomiarowe są odpowiednio przygotowane i dostosowane do konkretnych potrzeb. Dodatkowo umożliwiają one prowadzenie wiarygodnej dokumentacji parametrów procesu. Sprzyjają optymalizacji stanów magazynowych i polepszają efektywność zarządzania zakładem. Integracja z systemami nadrzędnymi może się odbywać wszystkimi znanymi standardami komunikacji. Z naszymi rozwiązaniami zyskują Państwo pewnego partnera – dostawcę pomiarów, służącego doradztwem i globalnym wsparciem, oferującego łatwe w integracji i obsłudze, sprawdzone panele do monitoringu jakości wody pitnej.
Dowiedz się więcej:
https://eh.digital/panele_analityczne_pl