Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową dań opakowanych wprowadzanych do obrotu na zasadzie cateringu oraz oznakowanie opakowań stosowanych w cateringu.
Skontrolowano 26 podmiotów, z czego w 80,8% stwierdzono nieprawidłowości.
Cechy organoleptyczne
Cechy organoleptyczne sprawdzono w 20 partiach dań. Z uwagi na brak komponentów wymienionych w składzie bądź obecność niezadeklarowanych składników zakwestionowano 2 partie (10,0%).
Badania laboratoryjne
Badaniami laboratoryjnymi objęto 17 partii dań, z czego 5 zakwestionowano (29,4%). Stwierdzono niezgodną z deklaracją zawartość tłuszczu, kwasów tłuszczowych, białka i węglowodanów, zaniżoną masę netto składników lub całego posiłku oraz brak obecności specyficznego DNA kury przy jednoczesnej deklaracji użycia jaj.
Oznakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 92 partii dań, z czego w 76 stwierdzono nieprawidłowości (82,6%). Dotyczyły one m.in.:
Opakowania
W trakcie kontroli sprawdzono oznakowanie i deklarację zgodności 54 partii materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, służących do pakowania dań cateringowych. Zakwestionowano 1 partię folii (1,9%) stosowanej do zamknięcia opakowania. Według deklaracji producenta folia ta nie może być stosowana w kuchenkach mikrofalowych, podczas gdy na tacce wykorzystywanej w zestawie z daną folią widniało oznaczenie informujące o możliwość zastosowania w kuchenkach mikrofalowych, co może wprowadzać konsumenta w błąd.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego) przeprowadziła kontrolę warunków transportu oraz jakości handlowej przewożonych artykułów rolno-spożywczych.
IJHARS sprawdziła jakość handlową tłuszczów do smarowania innych niż tłuszcze mleczne (margaryn, tłuszczów do smarowania X%, miksów do smarowania) oraz tłuszczów do celów kulinarnych (przeznaczonych do pieczenia, smażenia, gotowania).
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową wina, wina z winogron pochodzących z krajowych upraw winorośli oraz fermentowanych napojów winiarskich. Skontrolowano 117 podmiotów (60 producentów i 57 sklepów).