Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wprowadzone przez państwa członkowskie środki walki z COVID-19, w szczególności daleko idące ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktach personalnych, doprowadziły do zakłóceń w łańcuchach dostaw, tymczasowego zamknięcia ważnych rynków zbytu produktów sektora owoców i warzyw, ziemniaków oraz kwiatów. W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią, Komisja Europejska przyjęła pakiet rozporządzeń wprowadzających działania pomocowe na rynkach rolnych, w tym dla sektora ogrodniczego.
Zawieszenie wymogów dla producentów
Na rynku owoców i warzyw pomoc jest skierowana wyłącznie do uznanych organizacji producentów, poprzez wprowadzenie szeregu odstępstw od stosowania w 2020 r. wymogów, jak też zarządzania i wdrażania przez te organizacje programów operacyjnych. Czasowo zniesiono im konieczność wypełnienia wymogów dotyczących demokratycznej kontroli w organizacji, konieczność osiągnięcia minimalnej wartości produkcji sprzedanej lub minimalnej liczby członków niezbędnej do celów uznania. Umożliwiono zawieszenie wdrażania programu operacyjnego w całości lub części, a w przypadku wieloletnich zobowiązań, takich jak działania na rzecz ochrony środowiska wdrażanych w programach operacyjnych, nie będą nakładane sankcje za niezrealizowanie celów lub brak oczekiwanych efektów tych działań w 2020 r.
Pomoc finansowa dla sektora owoców i warzyw
Co do zasady, w ramach zatwierdzonych programów operacyjnych, uznane organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw mogą wdrażać środki zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego, których celem jest zwiększenie odporności na zakłócenia na rynku, ale nie mogą one obejmować więcej niż jednej trzeciej wydatków w ramach programu operacyjnego. Aby zapewnić większą elastyczność i umożliwić skuteczniejsze korzystanie z ww. środków, limit ten nie będzie stosowany w 2020 r.
Tymczasowe zmiany w prawie
Na rynku ziemniaków do przetwórstwa w celu ustabilizowania sektora, czasowo wprowadzono zwolnienie z zakazu porozumień i praktyk, które mogą wpływać na handel między państwami UE, tj. od stosowania art. 101 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej na okres 6 miesięcy. Rolnicy, zrzeszenia rolników, związki takich zrzeszeń, uznane na podstawie przepisów rozporządzenia 1308/2013 organizacje producentów, zrzeszenia uznanych organizacji producentów i uznane międzybranżowe organizacje, są upoważnione do zawierania dobrowolnych porozumień w zakresie: wycofywania z rynku (niszczenia); bezpłatnej dystrybucji (do banków żywności, instytucji publicznych); przetwarzania (m.in. na paszę dla zwierząt, alkohol, skrobię); dłuższego przechowywania (zwiększenie dostępności magazynów, przeznaczanie nowych) ziemniaków do przetwórstwa, jak również promocji konsumpcji przetworzonych produktów; okresowego wspólnego planowania produkcji (np. wielkości nasadzenia pod zbiory) i dostosowania istniejących umów obejmujących ziemniaki z produkcji 2020 r.
Ułatwienia dla rynku roślin ozdobnych i kwiatów
Na rynku roślin ozdobnych i kwiatów równie szeroki zakres podmiotów jest upoważniony do zawierania dobrowolnych porozumień w zakresie: wycofania z rynku czy bezpłatnej dystrybucji roślin ozdobnych lub kwiatów; wspólnych środków promocji i planowania produkcji.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Przychody firm zajmujących się produkcją soków, przetworów owocowo - warzywnych i przetwórstwa ziemniaków zwiększyły się w 2019 r., ale dynamika wzrostu kosztów była wyższa od dynamiki wzrostu przychodów.
Wystąpienie pandemii Covid-19 spowodowało znaczący spadek popytu na świeże pieczarki, co negatywnie obija się na branży produkcji i handlu pieczarkami.
W 2019 r., wg danych EUROSTAT, wartość polskiego importu świeżych warzyw (kod CN 07) wyniosła 1,011 mld EUR, tj. o 25% więcej niż rok wcześniej. Najważniejszym ich dostawcą była Hiszpania.