Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Produkt wieprzowy z Chorwacji wpisany do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP)
Komisja Europejska dodała „Meso crne slavonske svinje”, produkt wieprzowy z kontynentalnej Chorwacja, do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP). Jest to produkt wieprzowy od prosiąt i tuczników świnie pochodzące od macior i knurów rasy „Czarna słowiańska świnia” (Fajferica).Mięso ma ciemną barwę i charakteryzuje się dużą jędrnością, dużym udziałem tłuszczu śródmięśniowego oraz niski odpływ wody. Wyższa zawartość tłuszczu w mięśniach odpowiada za miękkość i soczystość mięsa po ugotowaniu, co nadaje mu miękką konsystencję do żucia.
Jakość i cechy charakterystyczne „Meso crne slavonske svinje” wynikają z jej podłoża genetycznego, swobodnego przemieszczania się i wypasu świni czarnosłowiańskiej na pastwiskach, stosowania specyficznej paszy oraz dłuższego okresu tuczu ze względu na niższy średni dobowy przyrost masy ciała.
Wieprzowina jest tradycyjnie spożywana w kontynentalnej Chorwacji z okazji świąt, świąt religijnych i uroczystości rodzinnych. Świnia ma również znaczenie symboliczne: miejscowi przyjęli zwyczaj wbijania pyska w ziemię i wypychania go do przodu jako symbol szczęścia i dobrobytu. Z tego powodu pieczeń wieprzowa jest tradycyjnym daniem na pożegnanie starego roku i powitanie nowego.
Ta nowa nazwa zostanie dodana do listy 1680 produktów rolnych już chronionych. Listę wszystkich chronionych oznaczeń geograficznych znajdziesz w bazie danych eAmbrosia . Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem Systemy jakości oraz na portalu GIView .
Komisja Europejska zatwierdza nowe oznaczenie geograficzne Irlandii
Komisja Europejska zatwierdziła dodanie „Soli morskiej z wyspy Achill” do rejestru substancji chronionych Oznaczenia pochodzenia (ChNP).
„Sól morska z wyspy Achill” to nazwa nadana naturalnie zbieranej soli morskiej z wód wokół wyspy Achill, największej irlandzkiej wyspy położonej u zachodniego wybrzeża hrabstwa Mayo. Wyspę otacza Ocean Atlantycki. Ze względu na wiejskie położenie na wody wokół wyspy nie mają wpływu duże miasta ani przemysł ciężki.
„Sól morska z wyspy Achill” nie zawiera żadnych dodatków ani konserwantów, a proces produkcji pozwala na zachowanie ponad 20 pierwiastków śladowych naturalnie występujących w wodzie morskiej. Charakteryzuje się pochodzeniem pod względem smaku i wyglądu, a także czystością wody morskiej – która została sklasyfikowana przez Urząd Ochrony Rybołówstwa Morskiego jako klasa A pod względem jakości skorupiaków – a także zawartością minerałów i zastosowanym procesem produkcji. Każdy członek personelu jest przeszkolony w zakresie zapewnienia prawidłowej tekstury, rozmiaru i kształtu płatków soli.
Ta nowa nazwa dołącza do listy 1673 produktów spożywczych już chronionych. Listę wszystkich chronionych oznaczeń geograficznych znajdziesz w bazie danych eAmbrosia . Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem Systemy jakości oraz na portalu GIView .
Komisja Europejska zatwierdza oznaczenia geograficzne Cypru i Turcji
Komisja Europejska zatwierdziła dodanie serów z Cypr do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) i Turcji do chronionych nazw pochodzenia (ChNP).
„Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” to miękki lub półtwardy biały ser pochodzący z Cypru, wytwarzany z poddanego obróbce cieplnej świeżego koziego 39; mleko, podpuszczka i sól. Dojrzewa w solonej serwatce przez co najmniej czterdzieści dni i ma konsystencję od miękkiej do półtwardej i dość kruchą z charakterystycznymi dziurkami o różnej wielkości i kształcie. Ser ma świeży smak, z cytrynowym i lekko słonym aromatem.
Ze względu na charakterystyczny kształt sera, jego czystą białą barwę i nieregularne dziury w środku, które nadają mu szorstki wygląd, przypominający kamienie wypolerowane na gładko pod wpływem wody morskiej, kawałki sera „Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias& #39; przypominają duże białe kamyki znalezione nad morzem. Te specyficzne cechy dały produktowi nazwę. Specjalizacja w produkcji „Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i do dziś jest produkowany w małych gospodarstwach domowych lub w domach mieszkańców Tillirii.
„Ezine Peyniri” to kremowy biały ser z Türkiye, wytwarzany z mieszanki owczego i koziego; mleko krowie i sól morska. Ma kremowo-maślany aromat gotowanego mleka. Ser dojrzewa w solance przez co najmniej osiem miesięcy, co nadaje mu charakterystyczny kwaskowaty i lekko słodki smak. Obszar produkcji sera odzwierciedla przejście między klimatem śródziemnomorskim i czarnomorskim. Ze względu na półwilgotne warunki klimatyczne, duże opady i wietrzne warunki klimatyczne, obszar ten charakteryzuje się bogatą florą składającą się z setek roślin aromatycznych.
Zwierzęta, które produkują „Ezine Peyniri” mleko są skarmiane wyłącznie paszą pochodzącą z wyznaczonego obszaru geograficznego. Minimalny średni sezon wypasu wynosi co najmniej osiem miesięcy w roku. Jakość mleka jest wynikiem hodowli bydła na wolnym wybiegu oraz obfitości i jakości paszy dostępnej na tym obszarze.
Lista wszystkich chronionych oznaczeń geograficznych znajduje się w bazie danych eAmbrosia . Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem Systemy jakości oraz na portalu GIView .
Przeczytaj także
Komisja Europejska zatwierdziła dodanie win „ Terre Abruzzesi” / „Terre d'Abruzzo ” z włoskiego regionu Abruzji oraz „ Cabrito de Extremadura ”, mięsa koźląt z hiszpańskiego regionu Estremadura, do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (PIG).
Nowe wpisy do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych to włoskie szparagi "Asparago verde di Canino," portugalski ser "Requeijão da Madeira," szwedzki chleb chrupki "Skedvi Bröd," i francuska sól "Fleur de sel de l'Île de Ré." każdy z nich wyróżnia się unikalnymi cechami związanych z ich regionami pochodzenia.
W artykule przedstawiamy przegląd produktów zatwierdzonych przez Komisję Europejską dopisanych do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP), Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) oraz Oznaczeń Geograficznych z ostatnich miesięcy.