Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wiadomość z ostatniej chwili. Konkurs Strefa Studenta będący częścią programu Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations zdobył uznanie World Packaging Organization (WPO) – prestiżowego konkursu WorldStar Student Awards określanego mianem najważniejszego wydarzenia dla młodych projektantów opakowań. Co to oznacza w praktyce?
Od tegorocznej edycji laureaci konkursu Strefa Studenta zostaną automatycznie zakwalifikowani do konkursu World Packaging Organization (WPO) i zawalczą o nagrodę główną. - Jesteśmy dumni i cieszymy się, że World Packaging Organization docenił nie tylko naszą, ale przede wszystkim pracę studentów, którzy z roku na rok coraz liczniej biorą udział w konkursie Strefa Studenta. Współpraca jest potwierdzeniem wysokiego poziomu konkursu i jakości projektów zgłaszanych przez uczestników – podkreśla Ewa Bałman, Project Manager Targów Packaging Innovations.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia
Strefa Studenta to konkurs skierowany do młodych projektantów, który stwarza niepowtarzalną szansę na nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych i pozyskanie poważnych zawodowych zleceń. Zaznacza to Tycjan Twardowski, laureat 12. edycji konkursu Strefa Studenta - Z udziału w Targach Packaging Innovations zapamiętam wiele rozmów. Na pewno można było się wyszkolić w opowiadaniu o swoim projekcie potencjalnym klientom oraz nawiązać nowe kontakty. Jako studenci nie zawsze mamy okazję bezpośredniego kontaktu z osobami z branży, często nasze projekty trafiają do przysłowiowej szuflady, więc dobrze, że organizowana jest Strefa Studenta, gdzie można pokazać swoje projekty i zobaczyć, jak wygląda praca w branży.
Konkurs składa się z dwóch etapów, a nadesłane projekty oceniane są w trzech kategoriach: Wrażenie, Funkcjonalność i forma oraz Szata graficzna. Na laureatów konkursu czekają liczne nagrody. Oprócz możliwości uczestnictwa w konkursie WorldStar Student Awards, organizowanego przez Światową Organizację Opakowań, studenci otrzymają nagrodę o wartości 1500 zł brutto, dyplom i statuetkę oraz szeroką promocję na stronie i kanałach social media Targów Packaging Innovations i w magazynach branżowych będących patronami konkursu: Opakowanie, Poligrafika, Polska Izba Opakowań, Grafmag, dlastudenta.pl, Perspektywy.
Co nowego na Targach Packaging Innovations?
Edycja 2024 otwiera nowy rozdział targów. Dzięki współpracy z Czeskim Instytutem Opakowań SYBA i Europejskim Konsorcjum Instytutów Opakowaniowych EPIC oraz wieloma innymi izbami handlowymi, w tym Polsko-Węgierską Izbą Handlową, Polsko-Słowacką Izbą Handlową oraz Konsulatem Ukrainy w Krakowie uczestnicy tegorocznej edycji mogą spodziewać się większej liczby potencjalnych klientów nie tylko z Polski.
W strefach tematycznych tj.: Opakowania, Komponenty, Maszyny, Druk, Logistyka i ecommerce, Usługi oraz Branding i reklama spotkamy polskich i zagranicznych producentów i dostawców, u których zaprezentowana będzie bardzo zróżnicowana oferta: nie tylko same opakowania, ale również materiały do ich tworzenia, maszyny, rozwiązania logistyczne i usługi. Zespół Packaging Innovations serdecznie zaprasza do udziału w targach. Warto zapamiętać, że niższa cena stoisk, tzw. early bird obowiązuje tylko do 30 kwietnia 2024 roku.
Data: 09-10 października 2024
Miejsce: EXPO Kraków, Galicyjska 9, Kraków
Organizator: Targi w Krakowie Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Już za niecały rok, 09-10 października 2024 r. w EXPO Kraków, odbędą się 16. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. To wydarzenie o ugruntowanej pozycji na rynku, które każdego roku odwiedzają tysiące gości z Polski i zagranicy.
Zakład Higieny i Zarządzania Jakością Żywności, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, Zarząd Główny oraz Sekcja “Probiotyki i Prebiotyki”, Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu, Polskiej Akademii Nauk zapraszają na
KROKUSOWE XIV SYMPOZJUM NAUKOWE “Probiotyki i Prebiotyki w Żywności”
Zakład Higieny I Zarządzania Jakością Żywności, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności - Zarząd Główny oraz Sekcja Bezpieczeństwa Żywności Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN Zapraszają na VIII Sympozjum Naukowe z cyklu BEZPIECZEŃSTWO ŻYWIENIOWE I ŻYWNOŚCI