Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pod koniec lipca 2023 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności rozpoczął publiczne konsultacje w sprawie projektu opinii naukowej na temat arsenu nieorganicznego (iAs) w żywności. Niniejsza opinia stanowi aktualizację poprzedniej oceny EFSA, która została przeprowadzona w 2009 r.
Arsen jest pierwiastkiem chemicznym zaliczanym do półmetali. Występuje w różnych formach organicznych i nieorganicznych. Badania epidemiologiczne pokazują, że przewlekłe spożycie iAs z dietą i wodą pitną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych. Arsen nieorganiczny został uznany za genotoksyczny czynnik rakotwórczy powodujący nowotwory skóry, układu oddechowego, pęcherza moczowego.
W niniejszym dokumencie przedstawiono ponowną ocenę toksyczności arsenu nieorganicznego. Ponadto, na podstawie sprawozdania EFSA z 2021 r. dotyczącego narażenia na ten pierwiastek dokonano kolejnej wnikliwej oceny zagrożeń dla zdrowia konsumentów UE wynikających z pobrania arsenu z dietą.
Ustalenia zawarte w aktualnym projekcie opinii potwierdzają wyniki poprzedniej oceny. Zalecenia dotyczące oceny narażenia z dietą na iAs sformułowane w raporcie naukowym EFSA z 2021 r. są nadal aktualne. Obecność arsenu nieorganicznego w żywności budzi obawy zdrowotne. EFSA rekomenduje dalsze badania wzajemnej zależności między zmianami epigenetycznymi i genetycznymi wywołanymi przez iAs, wyjaśnienie procesu jego interakcji z DNA oraz mechanizmów odpowiedzialnych za indukcję niestabilności genomu przez nieorganiczny arsen. Ponadto, należy zbadać rolę istniejących różnic międzyosobniczych w zapadalności na choroby związane z nadmiernym spożyciem arsenu oraz prześledzić wpływ zmian wywołanych przez arsen, zachodzących we wczesnym okresie życia, na ryzyko wystąpienia chorób u osób dorosłych.
Uwagi do projektu opinii naukowej można było zgłaszać do 10 września 2023 r.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji oraz zasad publikacji uwag i opinii są dostępne na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Źródło: GIS
Przeczytaj także
Nowe limity dotyczą takich produktów jak m.in. produkty na bazie ryżu, ziarna oraz produkty na bazie ziaren niezawierające ryżu
Na oficjalny wniosek Komisji Europejskiej ze stycznia 2022 r. EFSA ocenił znaczenie spożycia wodorostów morskich i halofitów w odniesieniu do narażenia z dietą na metale ciężkie (arsen, kadm, ołów i rtęć) oraz spożycia jodu w populacji europejskiej.
EFSA dokonała oceny chronicznego narażenia żywieniowego na arsen nieorganiczny (iAs) w populacji europejskiej. Próbki były pobierane w całej Europie w latach 2013-2018.