Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Grzywną w wysokości 28 000 dolarów nowozelandzkich (ok. 73 000 PLN) ukarano importerów z Auckland, którzy na sprowadzonych produktach nie umieścili przetłumaczonych na język angielski deklaracji dotyczących alergenów pokarmowych.
W wyniku postawionych zarzutów, Sąd Rejonowy w Auckland skazał spółki Tokyo Food Company Limited oraz Japan Mart 2014 Company Limited na kary pieniężne w wysokości, kolejno 21 000 dolarów nowozelandzkich oraz 7000 dolarów nowozelandzkich.
Brak zgodności z regulacjami prawnymi
Kontrole przeprowadzone przez inspektorów ds. przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności wykazały, że w okresie od 9 stycznia 2020 r. do 26 października 2021 r. firma Tokyo Food importowała i dystrybuowała sałatkę z wodorostów znaną jako Goma Wakame do wielu popularnych supermarketów. Etykiety, które umieszczano na opakowaniach (300 g i 1 kg) tego produktu nie były jednak zgodne z australijskim i nowozelandzkim Kodeksem Norm Żywnościowych. Nie deklarowały one bowiem obecności alergenu – soi. Łącznie sprzedano 32 796 opakowań 1kg oraz 7752 opakowań 300 g sałatki z wodorostów (Seasoned Seaweed Salad marki Nobu).
Dodatkowo, między 21 a 26 października 2021 r. miały miejsce 2 przypadki wycofań tych produktów.
Nieprzetłumaczone etykiety
W przypadku firmy Japan Mart 2014 Company Limited, złożono skargę z powodu braku przetłumaczenia etykiety dostępnej w języku japońskim na język angielski. W zaimportowanych 96 paczkach chipsów ziemniaczanych marki Calbee, sprzedawanych między 2 lutego a 14 czerwca 2021 roku, stwierdzono obecność przegrzebków oraz tuńczyka pasiastego (ryba bonito).
W sierpniu tego roku, władze podjęły także decyzje o zaostrzeniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności w stosunku do wszystkich nowozelandzkich importerów.
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.
Przeczytaj także
Gwardia Cywilna skonfiskowała 34 tony żywności nienadającej się do spożycia, która miała zostać dystrybuowana w Hiszpanii i Portugalii.
Państwowa Inspekcja Rolna i Żywnościowa z Czech poinformowała za pośrednictwem swojego portalu o wykryciu zafałszowania miodu leśnego wielokwiatowego czeskiego producenta.
W wyniku przeprowadzonych działań służby celne w Turynie skonfiskowały 20 000 podrobionych butelek alkoholi.