Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Hiszpanii opracowali innowacyjną metodę pozyskiwania serotoniny, wykorzystując w tym celu drożdże winiarskie i odpady z przemysłu rolno-spożywczego.
Kluczowy neuroprzekaźnik
Serotonina to jeden z kluczowych neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Obecnie pozyskiwana jest ona przemysłowo przede wszystkim na drodze syntezy chemicznej bądź ekstrakcji z nasion rośliny Griffonia simplicifolia. Procesy te wymaga jednak stosowania toksycznych rozpuszczalników, są długotrwałe, kosztowne i nie pozostają bez wpływu na środowisko.
Przyjazna dla środowiska technologia
Technologia opatentowana przez specjalistów z hiszpańskiego Instytutu Agrochemii i Technologii Żywności (IATA) jest alternatywną dla aktualnych metod produkcji serotoniny. Opiera się ona na naturalnych procesach biotechnologicznych i wykorzystaniu produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, takich jak moszcz winogronowy, odpady z uprawy cytrusów czy melasa.
Serotonina dzięki drożdżom
Podstawą nowej technologii są drożdże winne, Saccharomyces cerevisiae, powszechnie stosowane w różnorodnych procesach fermentacyjnych, w tym w produkcji wina, piwa czy pieczywa. Jak podkreśla główny autor patentu, prof. José Manuel Guillamón z IATA, struktura chemiczna serotoniny „jest atrakcyjna z punktu widzenia przemian molekularnych, ponieważ może stanowić punkt wyjścia do syntezy licznych substancji pożądanych w różnych sektorach gospodarki”, w tym melatoniny wpływającej na regulację rytmu okołodobowego, a także związków o właściwościach antywirusowych, uspokajających, przeciwnowotworowych czy antybakteryjnych.
Przemysł farmaceutyczny, spożywczy i paszowy
Oprócz produkcji leków i nutraceutyków, serotonina pozyskiwana dzięki nowej metodzie może potencjalnie znaleźć zastosowanie również jako dodatek do żywności funkcjonalnej oraz dodatek do pasz – ze względu na korzystne działanie obniżające poziom stresu i poprawiające dobrostan zwierząt hodowlanych.
Źródła:
Przeczytaj także
Po ostatniej ocenie EFSA, pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa gumy guar w żywności dla niemowląt. Jakie są zagrożenia i czy powinniśmy się obawiać?
Znowelizowano m.in. wykaz substancji zakazanych w produkcji środków spożywczych oraz obligatoryjnie dodawanych do żywności, a także określono minimalne limity zawartości witamin i składników mineralnych
Nowelizacje dotyczą usunięcia oraz ograniczeń warunków stosowania niektórych substancji aromatycznych takich jak np. 2-Fenylopent-2-enal oraz 5-metylo-2-fenyloheks-2-enalu (nr FL 05.099)