Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Hiszpanii opracowali nowy rodzaj probiotycznych napojów na bazie pochodzącej z oliwek bakterii Lactiplantibacillus pentosus LPG1.
Przeciwutleniacze, błonnik, witaminy i składniki mineralne
Seria probiotycznych napojów pojawi się na rynku pod marką BeWellDrinks. Ich głównymi składnikami są woda, owoce i warzywa, co sprawia, że charakteryzują się one wysoką zawartością przeciwutleniaczy, błonnika, witaminy i składników mineralnych. Produkty te nie są poddawane procesowi fermentacji, nie zawierają laktozy, ani tłuszczu lub białka pochodzenia zwierzęcego.
Mikroorganizm z oliwek
Probiotyczne właściwości nadaje napojom bakteria L. pentosus LPG1 – jak podkreślają naukowcy, jedną z głównych zalet tego drobnoustroju jest fakt, że pochodzi on z oliwek. Dzięki temu z łatwością przystosowuje się do roślinnej matrycy produktu, w której jest w stanie przeżyć znacznie dłużej niż mikroorganizmy probiotyczne o innym pochodzeniu.
Korzystny wpływ na organizm
Probiotyczny potencjał L. pentosus LPG1 został potwierdzony w wielu doświadczeniach in vitro oraz in vivo, w tym w badaniu klinicznym pierwszej fazy, przeprowadzonym przez naukowców z Instituto Maimónides de Investigación Biomédica de Córdoba w Hiszpanii. Korzyści zdrowotne związane z działaniem tej bakterii obejmują obniżenie poziomu cholesterolu, efekt przeciwzapalny i pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową.
„Przyjemnie doświadczenie”
Jak mówi współtwórca napojów, dr Francisco Noé Arroyo López z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych, produkty te „mogą stanowić źródło korzystnych mikroorganizmów dla konsumentów, którzy nie tolerują laktozy i nie mogą spożywać wyrobów mlecznych”. Będą one również atrakcyjne w przypadku osób, które „muszą stosować dietę ubogą w cholesterol lub chcą po prostu spożywać więcej owoców i warzyw”. Dzięki nowym napojom „spożywanie probiotycznych mikroorganizmów i składników prozdrowotnych będzie dla osób, które tego potrzebują, przyjemnym doświadczeniem”, podsumowuje badacz.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pracują nad „szczepionką” przeciwko alergii na orzeszki ziemne.
Według naukowców chityna i zdrowe tłuszcze z owadów jadalnych mogą działać korzystnie na mikrobiotę jelitową.
Nowe badanie wskazuje, że spożycie błonnika może przekładać się na niższe ryzyko utraty funkcji poznawczych u osób starszych o genotypie sprzyjającym wystąpieniu choroby Alzheimera.