Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według naukowców chityna i zdrowe tłuszcze z owadów jadalnych mogą działać korzystnie na mikrobiotę jelitową.
Jedzenie owadów bezpieczne dla konsumentów
Nowe badanie opublikowane przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych przedstawia nieznane szerzej korzyści ze spożywania owadów w kontekście mikrobioty jelitowej i zdrowia człowieka. Badacze podkreślają, że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy entomofagia (jedzenie owadów) nie niesie ze sobą ryzyka dla konsumentów większego niż inne rodzaje żywności pochodzenia zwierzęcego.
Źródło białka, omega-3 i chityny
Eksperci podkreślają, że owady stanowią nie tylko dobre źródło białka, ale zawierają też inne pożyteczne dla organizmu człowieka substancje. Przykładowo, tworząca ich pancerz chityna, niespotykana w innych produktach pochodzenia zwierzęcego, jest polisacharydem będącym frakcją błonnika. Owady dostarczają też prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3. Składniki te mogą w korzystny sposób działać na mikrobiotę jelitową i łagodzić stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego.
Pozytywny wpływ na mikrobiotę
Okazuje się ponadto, że organizm człowieka wytwarza enzymy zdolne do trawienia chityny, co pozwala na jej przyswojenie z przewodu pokarmowego. Z przeprowadzonych wcześniej badań wynika, że dodatek do diety 25 gramów proszku ze świerszczy dziennie związany jest ze wzrostem korzystnych mikroorganizmów w jelicie.
Potrzeba dalszych badań
„Wstępne dane sugerują, że włączenie owadów do diety niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Wciąż jednak konieczne są dalsze badania – szczególnie z udziałem ludzi”, podsumowuje współautorka pracy, dr Valerie J. Stull z University of Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych porównali sześć popularnych diet pod względem ich śladu węglowego i jakości odżywczej. Najlepiej wypadła dieta wegańska i wegetariańska, najgorzej natomiast – dieta ketogeniczna i dieta paleo.
Zmiana ta stawia Włochy w sprzeczności z resztą Europy, gdzie inne rządy są chętne do uwolnienia korzyści płynących z hodowli mięsa.
Oczekuje się, że plan przyczyni się do przyspieszenia wzrostu aktywności gospodarczej w wysokości 2,6 mld EUR. A import soi może zostać zmniejszony o jedną trzecią.