Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aktualizacja przepisów
W opublikowanym 20 sierpnia br. Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2021/1374 zaakceptowano zmiany dotyczące higieny żywności w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zaktualizowane przepisy obejmują m.in. mięso kopytnych, mięso zwierząt łownych i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, żywe małże i inne produkty rybołówstwa.
Darowizny, ubój i otrzymywanie podpuszczki
W przypadku darowizn żywności ustanowione zostają nowe wymagania w zakresie mrożenia mięsa kopytnych, ptaków i zajęczaków w handlu detalicznym. Wprowadza się regulacje dotyczące uboju w gospodarstwie pochodzenia, co ma przyczynić się do większego dobrostanu zwierząt kopytnych w trakcie ich gromadzenia i przemieszczania. Uaktualnione zostają ponadto przepisy związane z otrzymywaniem podpuszczki oraz transportu głów i kończyn poniżej stawu nadgarstkowego i skokowego niektórych zwierząt gospodarskich.
Higiena mięsa zwierząt dzikich
Rozszerzeniu ulegają również wymogi związane z higieną mięsa dzikich zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych – do tej pory miały one zastosowanie wyłącznie do jeleniowatych i świniowatych, natomiast wedle nowych przepisów obejmą także ssaki parzystokopytne, jak na przykład wielbłądowate. Z kolei w odniesieniu do mięsa zwierząt łownych wprowadza się normy dotyczące punktów jego gromadzenia oraz wymagania związane z transportem.
Odpowiedź na zafałszowania
Uregulowane zostają też kwestie przemieszczania żywych małży, w tym rola podmiotów pośredniczących. Dodatkowo znosi się wymagania w zakresie obecności pektenotoksyn w małżach, jako że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził brak związanego z nimi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jeżeli chodzi o produkty pochodzenia morskiego, wprowadza się również wyjaśnienie dotyczące mrożenia w solance surowców przeznaczonych na konserwy, które po tym procesie, nawet jeżeli zostaną poddane dalszemu mrożeniu głębokiemu w -18oC, „nie mogą mieć innego przeznaczenia niż sektor konserw”. Jest to odpowiedź na wykryty w ostatnim czasie proceder fałszowania mięsa tuńczyka, które sprzedawane było jako świeże pomimo przygotowania według wymogów dotyczących produktów konserwowych.
Poprawa bezpieczeństwa
Zmiany ujęte w rozporządzeniu aktualizują zasady higieny obejmujące produkty pochodzenia zwierzęcego w celu dostosowania ich do trendów w spożyciu tego typu żywności, poprawy bezpieczeństwa konsumentów i rozwiązania zidentyfikowanych dotychczas w tym zakresie problemów.
Źródła: