Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Argentyny prowadzą badania nad wykorzystaniem odpadów po produkcji rolnej jako źródła cennych związków bioaktywnych.
Korzystne metabolity roślinne
Wykorzystanie odpadów rolniczych do pozyskiwania związków polifenolowych jest istotnym zagadnieniem z punktu widzenia zarówno nauki, jak i przemysłu. Pozostałości po produkcji rolnej stanowią bowiem powszechnie dostępny, odnawialny i tani surowiec. Polifenole natomiast to substancje o korzystnym wpływie na zdrowie człowieka, które mogą odgrywać ważną rolę w prewencji licznych schorzeń. Są one metabolitami wytwarzanymi w różnych częściach roślin – owocach, liściach, gałęziach czy korzeniach.
Polifenole ze strąków
Nowy projekt prowadzony przez badaczki z Universidad Nacional del Nordeste (UNNE) oraz Narodowej Rady Badań Naukowych i Technicznych (CONICET) w Argentynie ma na celu „lepsze zrozumienie w jaki sposób cechy strukturalne związków polifenolowych obecnych w strąkach roślin bobowatych rosnących w północno-wschodniej Argentynie wpływają na ich aktywność przeciwutleniającą”.
Aktywność antyoksydacyjna
Obecność przeciwutleniaczy w żywności ma fundamentalne znaczenie, ponieważ nie tylko wpływają one na właściwości organoleptyczne produktów oraz ich trwałość, ale również działają ochronnie w kontekście wielu chorób i schorzeń neurodegeneracyjnych dzięki ograniczaniu stresu oksydacyjnego. Dotychczasowe badania naukowców z UNNE i CONICET dowodzą, że ekstrakty ze strąków – które zwykle stanowią niewykorzystane odpady poprodukcyjne – cechują się wysoką zawartością polifenoli i wykazują aktywność antyoksydacyjną.
Naturalne przeciwutleniacze
„Antyoksydanty wytwarzane syntetycznie są dobrze przebadane i powszechnie stosowane ze względu na niskie koszty ich pozyskiwania oraz wysoką efektywność. Opublikowane niedawno badania wskazują jednak, że substancje te mogą być szkodliwe dla zdrowia. W przeciwieństwie do nich antyoksydanty pochodzenia naturalnego cechuje niska toksyczność, dlatego w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie ich badaniem i zastosowaniem”, podsumowuje kierowniczka projektu, dr Margarita M. Vallejos z UNNE.
Źródła:
Przeczytaj także
Na jakość wypieków wpływ ma kilka parametrów, takich jak lepkość czy gluten. Jednak najważniejszym z nich jest liczba opadania (Falling Number). Określa ona aktywność enzymów amolitycznych zawartych w ziarnie. Aktywność jednego z nich, enzymu alfa-amylazy, wpływa na fermentację ciasta oraz na właściwości miękiszu chleba.
Komisja zezwoliła na stosowanie dodatku do żywności „glukozylowane glikozydy stewiolowe” (E 960d) jako substancji słodzącej w wybranych kategoriach żywności
Odpady oferują znaczny potencjał w zakresie odzyskiwania zasobów i produkcji białka ze względu na wysokie stężenie składników odżywczych, ulegających degradacji związków organicznych oraz brak patogenów, metali toksycznych i innych niebezpiecznych zanieczyszczeń.