Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
18 grudnia br. Komisja Europejska opublikowała raport EU Agricultural Outlook for the EU agricultural markets and income 2017-2030, przedstawiający perspektywy rozwoju rynku m.in. jabłek w UE do 2030 r.
Zdaniem autorów raportu, unijne zbiory jabłek w najbliższych latach najprawdopodobniej będą się stabilizować na poziomie ok. 12,5 mln t rocznie, czyli będą zbliżone do produkcji osiągniętej w sezonie 2016/17. Oczekuje się, że plony jabłek będą systematycznie zwiększać się i w 2030 r. mogą być o 17% wyższe w stosunku do przeciętnych odnotowanych w ostatnim dziesięcioleciu. Jednocześnie będzie jednak zmniejszać się powierzchnia sadów.
W dalszym ciągu będzie postępować spadek konsumpcji jabłek we Wspólnocie, aczkolwiek wolniej (przeciętnie o 0,3% rocznie w przeliczeniu na osobę do 2030 r.) niż miało to miejsce w latach 2006-2016 (spożycie zmniejszało się wówczas średniorocznie o 0,7%). Autorzy raportu zwracają uwagę, że kampanie promocyjne oraz m.in. program owoce i warzywa w szkołach przyniosły efekty i zatrzymały tendencje spadkowe w konsumpcji owoców. Nie dotyczy to jednak jabłek. Unijni konsumenci wydają się chętniej sięgać po owoce tropikalne czy jagodowe niż bardziej powszechne i stosunkowo tanie jabłka.
Eksport jabłek prawdopodobnie będzie dalej się rozwijać, ale mniej dynamicznie niż w latach 2006-2016, gdy zwiększał się przeciętnie o 5% rocznie. Warto dodać, że unijnym eksporterom jabłek z sukcesem udało się zastąpić znaczną część utraconego rynku rosyjskiego – w wyniku wprowadzenia rosyjskiego embargo w 2014 r. – innymi destynacjami. Jabłka ze Wspólnoty zaczęły docierać na coraz odleglejsze rynki. Do 2030 r. unijny eksport jabłek prawdopodobnie będzie zwiększał się średniorocznie o 1,8%. W tym samym czasie import jabłek będzie spadać w tempie 0,5% rocznie.
Autor: Anna Kitala, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
We wrześniu br. GUS przedstawił szacunki tegorocznych zbiorów warzyw gruntowych. Miały one wynieść ok. 4,5 mln t, co oznacza poziom zbliżony do produkcji w 2016 r. Mimo przewidywanej stabilizacji zbiorów, dane o produkcji mrożonych...
Wg USDA, światowe zbiory jabłek w bieżącym sezonie 2017/18 wyniosą ok. 76,2 mln t i będą niższe o 3% od rekordu odnotowanego w sezonie poprzednim (o 2,6 mln t). Jednocześnie będą zbliżone do średniej z wcześniejszych 3 lat...