Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spodziewany spadek produkcji drobiu w 2020 r. zakłada spadek uboju w drugim i czwartym kwartale oraz odzwierciedla zdolność sektora do szybkiego dostosowania się do spadku popytu, a także niepewność rynku, w tym, w odniesieniu do eksportu. Należy podkreślić, że mięso drobiowe, inne niż z kurczaka (kaczki, gęsi, gołębie, perliczki lub przepiórki) będą szczególnie narażone na zmiany rynkowe.
Przyczyny zmniejszenia popytu
Eksperci KE szacują, że w pierwszym półroczu 2020 r. uboje mięsa ogółem w UE były mniejsze, ze względu na mniejszy popyt ze strony food service, ograniczoną produkcję, a także przejściowe problemy w logistyce. Dodatkowo w przypadku rynku wieprzowiny, nadal ważnym zagrożeniem pozostaje ASF.
Wzrost cen wszystkich gatunków mięsa
Po spadku cen skupu, notowanego w okresie COVID-19, spowodowanego głównie spadkiem popytu ze strony sektora usług gastronomicznych, ceny wszystkich gatunków mięsa zaczęły rosnąć. Zwiększył się popyt konsumentów, szczególnie na wybrane partie tuszy, po tym jak złagodzono obostrzenia sanitarne ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Zmiany w handlu między UE a Wielką Brytanią
Na początku 2020 r. zaobserwowano ograniczenie wymiany handlowej UE z Wielką Brytanią, w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Spadek ten był istotnie większy niż w przypadku innych krajów, co silnie wpływa na dane liczbowe dotyczące całkowitej wymiany handlowej UE.
Prognoza na resztę roku 2020
Oczekuje się, że w całym 2020 r. unijny wolumen eksportu mięsa zwiększy się w odniesieniu do wszystkich gatunków, z wyjątkiem drobiu. Wzrost będzie szczególnie zauważalny w przypadku produktów wieprzowych, ze względu na silny popyt importowy, zgłaszany przez Chiny. Państwo Środka jest głównym partnerem handlowym UE w handlu wieprzowiną. W 2020 r. produkcja wieprzowiny w tym kraju będzie o 15-20% mniejsza niż w roku poprzednim. Chiny są też ważnym odbiorcą unijnych podrobów.
Zmniejszona konsumpcja mięsa
W 2020 r. oczekuje się, że przeciętne spożycie mięsa w UE może zmniejszyć się o 2,5% do 65,4 kg per capita, głównie ze względu na ograniczony popyt konsumencki w okresie lockdownu. Spożycie mięsa drobiowego zmniejszy się o 1,9% do 24 kg per capita, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie zgłaszane przez food service. Z kolei konsumpcja wołowiny zmniejszy się o 2,7% do 10,4 kg per capita.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W dniu 30 lipca 2020 r. odbyła się wideokonferencja z władzami Ukrainy, podczas której strony omówiły kwestie związane z uzgadnianiem świadectw weterynaryjnych, regionalizacją ASF, a także kontrolą graniczną.
Producenta i hurtownię żywności „Machi” (Diversity Foods Limited) ukarano grzywną w wysokości 10 tys. dolarów nowozelandzkich za fałszowanie...
30 lipca 2020 r. strona japońska poinformowała o zniesieniu zakazu eksportu w odniesieniu do mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego oraz jaj i ich przetworów na rynek japoński.