Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ponad 30 brytyjskich organizacji zrzeszających producentów żywności i napojów przygotowało wspólnie raport: „Building a Path to Recovery” - zestaw propozycji dla rządu i przemysłu do rozważenia przy planowaniu przyszłości sektora żywności i napojów po pandemii COVID-19.
Organizacje, które współpracowały przy przygotowaniu planu „ścieżki powrotu” to: Northern Ireland Food and Drink Association (NIFDA), British Food Importers & Distributors Association (BIFDA), British Frozen Food Federation (BFFF), British Meat Processors Association (BMPA), Federation of Bakers (FoB), Food and Drink Federation (FDF), Health Food Manufacturers’ Association (HMFA), UK Flavour Association (UKFA) i Ulster Farmers Union (UFU).
Propozycje miały na celu nakreślenie kroków, które rząd i przemysł powinny podjąć w przyszłości i wzywają rząd do zajęcia się ujemnym saldem handlu żywnością w Wielkiej Brytanii.
Producenci żywności ciężko pracują, aby zapewnić krajowi wyżywienie - firmy muszą szybko dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji, reagować na zmiany popytu i wdrażać środki dystansu społecznego. W krótkim czasie firmy przeprojektowały procesy, co wymagało znacznego poziomu inwestycji. Mówiąc prościej, przemysł wykazał się zarówno pomysłowością, jak i szybką reakcją na konieczność wprowadzania zmian w tych niespotykanych czasach - powiedział Michael Bell, dyrektor wykonawczy NIFDA i koordynator raportu.
Raport określił siedem celów kluczowych dla budowania sukcesu w „nowej normalności”
Zyski z bilansu handlowego (zatrudnienia i wydajności) - specyficzne dla sektora
Przejdź na zdrowszą dietę (odżywianie, bilans energetyczny, wielkość porcji)
Zyski integralności (CO2 , środowisko i dobrostan zwierząt)
Przemysł żywności i napojów w Wielkiej Brytanii oraz szeroko pojęty„ ekosystem żywieniowy ”innych sektorów, który obsługuje - rolnictwo, transport i logistykę, chłodnictwo, opakowania, gastronomię i handel detaliczny - wnosi 460 mld GBP do gospodarki krajowej, dając zatrudnienie milionom ludzie w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Propozycje „ścieżki powrotu” dają możliwość wykorzystania tego sukcesu i dostarczenia społeczeństwu w Wielkiej Brytanii nowych korzyści, gdy wyjdzie z pandemii.
W dłuższej perspektywie rząd musi ponownie ocenić swoją politykę dotyczącą żywności i napojów. Zbyt długo kolejne rządy zadowalały się ciągłym spadkiem samowystarczalności w zakresie żywności. Napięcie, które COVID-19 wywiera na łańcuch żywnościowy, ujawniło nieodłączne słabości tego podejścia, a teraz jest okazja odwrócić ten trend. Będzie to wymagało poważnych inwestycji, ale korzyści gospodarcze i społeczne byłyby ogromne. Wielka Brytania ma obecnie deficyt żywności w wysokości około 24 mld GBP. Zakładając, że 30% tej produkcji można skutecznie wyprodukować w Wielkiej Brytanii, można osiągnąć korzyść bilansu handlowego w wysokości do 8 mld GBP.
Szczegółowy raport
Źródło: https://nifda.co.uk/wp-content/uploads/2020/06/Building-a-Path-to-Recovery-260520.pdf
Przeczytaj także
Wzrost światowej populacji ludności i rosnący dobrobyt ludzi w ciągu najbliższych trzech dekad będą wymagały wzrostu produkcji żywności o 30-70%. Jednocześnie te ogromne ilości potrzebnej żywności muszą być wytwarzane w sposób chroniący środowisko naturalne i odporny na zmiany klimatu. Aby temu sprostać potrzebna będzie całkowita zmiana sposobu produkcji żywności. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zaprezentowali przegląd rozwiązań obejmujących szereg nowych technologii, które pomogą rozwiązać to globalne wyzwanie. Wyniki zostały opublikowane w Nature Food.
Na świecie obserwuje się wzrost zakażeń covid-19 w zakłądach branży spożywczej. Przedstawiamy wybrane przypadki z Polski, Holandii oraz Francji.
Kryzys Covid-19 dotknął całą światową gospodarkę. Jakie działania należy podjąć, by przeciwdziałać jego skutkom w branżach przemysłu rolno-spożywczego? Oraz by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe?