Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost światowej populacji ludności i rosnący dobrobyt ludzi w ciągu najbliższych trzech dekad będą wymagały wzrostu produkcji żywności o 30-70%. Jednocześnie te ogromne ilości potrzebnej żywności muszą być wytwarzane w sposób chroniący środowisko naturalne i odporny na zmiany klimatu. Aby temu sprostać potrzebna będzie całkowita zmiana sposobu produkcji żywności. Przyszłe technologie i innowacje systemowe mają kluczowe znaczenie dla głębokiej transformacji, jakiej potrzebuje system żywnościowy. Innowacje te obejmują produkcję żywności, ulepszoną dietę, użytkowanie gruntów i emisje oraz zarządzanie odpadami. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zaprezentowali przegląd rozwiązań obejmujących szereg nowych technologii, które pomogą rozwiązać to globalne wyzwanie. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Food.
Produkcja żywności
By zaspokoić rosnący popyt na żywność w nadchodzących latach, optymalizacja obecnych metod produkcji będzie niewystarczająca. Konieczna jest radykalna zmiana, uważają autorzy artykułu „Innovation can accelerate the transition towards a sustainable food system” opublikowanego w Nature Food.
Zidentyfikowali oni 75 nowych technologii, które łącznie mogą przekształcić cały łańcuch żywnościowy - od produkcji i przetwarzania, do konsumpcji i gospodarki odpadami - aby sprostać przyszłym wymaganiom dotyczącym znacznie większej produkcji żywności, które będą jednocześnie chronić środowisko.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zidentyfikowali szereg nowych i przyszłych technologii, które łącznie będą w stanie rozwiązać to globalne wyzwanie dla społeczeństwa. Większość z tych technologii jest w pełni rozwinięta, a inne znajdują się w zaawansowanej fazie rozwoju.
Sztuczna inteligencja, produkcja mikroalg i rolnictwo pionowe
Niektóre z bardziej znanych technologii to: sztuczna inteligencja, robotyka, inżynieria genetyczna, produkcja mikroalg i rolnictwo pionowe. Inne to produkcja zbóż wiążących azot, które nie wymagają sztucznych nawozów; technologia biodegradowalnych polimerów czy hodowla owadów jako żywności dla ludzi i wykorzystywanych w żywieniu zwierząt.
Chociaż każda z tych technologii wyróżnia się zdolnością do zmniejszania śladu węglowego, istnieją kompromisy, w których władze publiczne i decydenci muszą zająć stanowisko. Badacze wymieniają między innymi stosowanie GMO, a także różne poziomy dostępu do nowych technologii w poszczególnych krajach.
Nie ma wątpliwości, że będzie to wymagało wsparcia polityków i dużych inwestycji, aby technologie i know-how były dostępne w jak największej liczbie krajów. Jednocześnie istnieje potrzeba ich przetestowania i dostosowania, aby można było stosować te technologie w całym łańcuchu żywnościowym, od „pola do stołu”. Wymaga to znacznych inwestycji i akceptacji niektórych technologii, których rozwijanie i dostosowywanie trwa wiele lat. Jeżeli chcemy sprostać temu wyzwaniu, to jest to właściwy kierunek – uważają naukowcy.
Konieczna jest publiczna akceptacja
Niektóre z nowych technologii mogą wydawać się kontrowersyjne dla konsumentów. Dlatego - pod względem generowania publicznego poparcia i akceptacji - konieczna będzie przejrzystość, jasne informacje i otwarty dialog, aby konsumenci mogli czuć się bezpiecznie dzięki nowym sposobom produkcji żywności.
Przeczytaj także
Koncern Mars opatentował czekoladę, która nie traci swojego kształtu pod wpływem ciepła podczas transportu, ale nadal topi się podczas jedzenia. Proces produkcji obejmuje elementy strukturyzacji termicznej, w tym substytut cukru o wysokiej temperaturze wrzenia i wielowarstwowe opakowania.
Komisja Europejska przyjęła strategię „od pola do stołu”, która będzie miała na celu znaczne ograniczenie stosowania nawozów, pestycydów i przeciwdrobnoustrojowych leków dla zwierząt.
Zdjęcie wykonane telefonem komórkowym może wykryć nieprawidłowości w znakowaniu rodzaju ryżu oraz innych zbóż i produktów spożywczych.