Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Już wkrótce rozpoczną się największe targi technologii branży spożywczej w tej części świata. W dniach 20-23 marca br. sale wystawowe w Kolonii, w Niemczech będą gospodarzem Anuga FoodTec 2018. W tym gorącym dla organizatorów czasie udało nam się porozmawiać z Matthiasem Schlüterem, Dyrektorem Anuga FoodTec.
- Przy każdej edycji padają nowe rekordy pod względem liczby stoisk i gości odwiedzających targi. Anuga FoodTec to obecnie jedno z największych wydarzeń tego typu na świecie. Co sprawia, że cieszy się ono takim zainteresowaniem?
Koncepcję targów Anuga FoodTec można opisać następująco: „jeden za wszystkich - wszystko w jednym”. Goście na targach zapoznają się z całym cyklem produkcji i zobaczą przy tym zarówno indywidualne rozwiązania, jak i całościowe koncepcje, obejmujące swoim zakresem wszystkie procesy i etapy produkcji. I co najważniejsze: dla całej branży spożywczej, a więc dla wszystkich produktów spożywczych - jak choćby mięsa, ryb, produktów mleczarskich, makaronów, owoców i warzyw, czy napojów. Odtworzenie kompletnego łańcucha produkcji przez wszystkie branże F&B (food & beverages) jest z pewnością cechą charakterystyczną Anuga FoodTec, ponieważ większość konkurencyjnych imprez koncentruje się na jednym, wybranym procesie lub branży, np. Interpac na branży opakowań, a Drinktec - na napojach. Ponadto Anuga FoodTec wyróżnia się sposobem prezentacji: goście mogą śledzić produkcję na miejscu, niemal „na żywo”. Duże, spektakularne prezentacje wystawców pokazują zastosowania technologii w czasie rzeczywistym. Budowane są i używane w czasie trwania targów całe linie produkcyjne. Wszystko w myśl zasady: „zobacz, dotknij, doświadcz“ - to właśnie Anuga FoodTec. To jest nasza koncepcja jedyna w swoim rodzaju - dzięki temu targi Anuga FoodTec są tak popularne.
- W targach uczestniczą również wystawcy z Polski. Jak wielu jest ich w tym roku i jakie obszary branży reprezentują?
Podczas najbliższych targów Anuga FoodTec spodziewamy się nowego rekordu frekwencji. W Wydarzeniu weźmie udział około 1700 wystawców z ponad 50 krajów. Otrzymaliśmy już 25 wniosków z Polski i jak wynika z dokumentów w centrum zainteresowania polskich wystawców znajdują się segmenty przetwórstwa oraz pakowania żywności. Największej grupy wystawców spodziewamy się z Włoch, Holandii i Francji, a następnie z USA. Po raz pierwszy goście będą mogli również podziwiać grupowych wystawców z Korei Południowej, Rosji, Węgier, Tyrolu Południowego i Indii.
- Efektywne gospodarowanie zasobami jest tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia. Działania w tym zakresie podejmuje również Unia Europejska, która za swój cel obrała m.in. zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. w krajach Wspólnoty. W jaki sposób zagadnienie to zostanie poruszone na targach i jakie są propozycje wystawców, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody w produkcji?
Obok licznych nowości wystawców, w centrum uwagi na Anuga FoodTec będzie właśnie efektywne gospodarowanie zasobami w produkcji artykułów spożywczych. Większość przedsiębiorstw zaprezentuje rozwiązania dotyczące tej właśnie kwestii, jako jednego z głównych dla tej branży. Także program eventów podejmuje ten temat, wraz z konkretnymi poradami handlowymi. Goście mogą więc wynieść z Anuga FoodTec bezpośrednie korzyści na bazie doświadczeń z targów. Proszę pozwolić, że na dowód przedstawię jeden z przykładów. W obrębie automatycznej linii pakowania będziemy instalować maszynę, która eksploatowana będzie z ciśnieniem jedynie czterech barów zamiast ośmiu. Według obliczeń, każdy zaoszczędzony bar ciśnienia oznacza zazwyczaj mniejsze o ok. 8 % zużycie energii, a więc instalacja potrzebuje około 30% energii mniej niż zwykle. Temat ten pojawi się także podczas wykładów w programie eventów i kongresu. Aspektom zrównoważonego rozwój poświęcona będzie również konferencja inauguracyjna Anuga FoodTec, zatytułowana „Wydajność zasobów - szanse i zagrożenia”.
- Czy optymalizacja zużycia zasobów w Pana opinii jest aktualnie najpoważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi branża technologii spożywczych?
Z pewnością efektywność gospodarowania zasobów jest jednym z czołowych tematów, którymi branża będzie się zajmować również w najbliższej przyszłości. Przed branżą technologii spożywczych stoją też kolejne wyzwania. Przemysł 4.0 jest jednym z nich. Aby zapewnić połączenie w jedną sieć różnych komponentów instalacji, coraz większe znaczenie odgrywa technika sterowania urządzeń. W związku z tym przedsiębiorstwa, które dotychczas specjalizowały się w produkcji wyrobów metalowych, aby spełnić wymagania klientów dodatkowo muszą zaoferować rozwiązania w zakresie oprogramowania. Ta zmiana odbywa się w zakładach na bieżąco, tak więc na Anuga FoodTec będzie można podziwiać najnowszy stan techniki w przemyśle spożywczym, a także dowiedzieć się, jak można zaplanować na przyszłość swoje procesy produkcyjne.
- Czy w branży spożywczej istnieją obszary niezagospodarowane technologicznie? Czy dużo jest jeszcze do usprawnienia, jeśli chodzi o procesy produkcyjne?
Często zależy to przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym częściej jego działalność polega na rękodziele. Lecz także w tym zakresie Anuga Foodtec oferuje wiele możliwości uproszczenia i humanizacji procesów. Zwłaszcza tam, gdzie praca jest ciężka fizycznie lub monotonna, maszyny mogą przejąć zadania, by pracownicy mogli skoncentrować się na innych etapach procesu.
Poza tym mówi się, że każda ręka, która w procesie produkcji nie ma kontaktu z żywnością, to dobra ręka. Tylko tak można uniknąć zanieczyszczenia żywności, a dzięki temu zapewnić dłuższą trwałość.
- Anuga FoodTec to przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń dla producentów, dostawców i konsumentów. Jakie dodatkowe korzyści mogą uzyskać wystawcy i zwiedzający?
Zgadza się, Anuga FoodTec to platforma biznesu i komunikacji. Dzięki 1700 zgłoszonym wystawcom z 50 krajów przekonuje dużą kondensacją nowości i imponującą rewią produktów - przez wszystkie etapy produkcji przemysłu spożywczego i napojów - i to na skalę światową. W tym miejscu chciałbym także podkreślić znaczenie dodatkowych atrakcji, które będą mieć miejsce podczas Anuga FoodTec. Wielkopowierzchniowe prezentacje na sunącej taśmie produkcyjnej w czasie rzeczywistym pokazują gościom funkcjonowanie w realnych warunkach. To – wraz z ogromną różnorodnością oferty - jest z pewnością potężną wartością dodaną i ważnym czynnikiem sukcesu handlowego dla uczestników targów. Równocześnie Anuga FoodTec poprzez bogaty program eventów dba o informację i inspirację oraz wymianę poglądów między uczestnikami targów z całego świata. Skierowane do specyficznych grup docelowych wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, tematyczne zwiedzanie targów z przewodnikiem (Guided Tours), pokazy specjalne oraz spotkania networkingowe (networking events) dostarczą dodatkowych bodźców, stanowiąc swoistą wartość dodaną zarówno dla wystawców, jak i dla odwiedzających targi.
- Jedną z atrakcji przewidzianych dla zwiedzających będą tematyczne wycieczki z przewodnikiem po przestrzeni targów. Proszę przybliżyć nieco szczegóły. Jakie tematy przewodnie przewidziano?
Tematyczne zwiedzanie targów z przewodnikiem (Guided Tours) ułatwiają orientację i dają gościom kompaktowy zarys informacji o Anuga FoodTec, który dokładnie odpowiada ich branżowym zainteresowaniom. Podczas zorganizowanych godzinnych wycieczek po targach, wybrani wystawcy przez około dziesięć minut prezentują innowacyjne produkty i rozwiązania o określonej tematyce. Wśród tematów oferowanych w ramach tegorocznych Guided Tours będą m.in.: innowacje w technologii produktów spożywczych, roboty w produkcji żywności, przemysł 4.0, technologia napełniania i pakowania - modułowość, elastyczność i indywidualizacja, technologie masarskie, technologie mleczarskie i innowacyjne materiały opakowaniowe.
- Ważnym elementem targów w części konferencyjnej są planowane fora dyskusyjne. Czemu mają one służyć? Czy spodziewa się Pan, że producenci wypracują w ten sposób nowe rozwiązania dla branży?
Anuga FoodTec to wiodące międzynarodowe targi dostawców z branży napojów i produktów spożywczych. W ten sposób realizuje swoje „zadanie” - jako międzynarodowa platforma biznesu i komunikacji. By osiągać sukcesy na tym polu pracujemy w zespole i z naszymi partnerami oraz nieustannie wymieniamy poglądy z naszymi klientami. Dlatego też stałym elementem Anuga FoodTec jest bogata oferta forów branżowych. Oprócz tematu wiodącego - efektywność gospodarowania zasobów - naświetla wiele aktualnych tematów technologii produktów spożywczych i wiąże najnowsze zdobycze nauki z praktyką przedsiębiorców. Branżowe forum dotyczące aktualnej tematyki przemysłu spożywczego i napojów odbędzie się pod tytułem "Tematy, trendy, technologie - to napędza branżę żywności". Kolejne forum poświęcone jest tematowi dodatków do żywności („Food Ingredients“). W ramach każdego forum oferowane są liczne sesje na określone specjalistyczne tematy. Spektrum tematów tych wykładów rozciąga się między innymi od automatyzacji, elastyczności i indywidualizacji, poprzez konserwację prognostyczną (predictive maintenance), aż po cyfrowe modele biznesowe. Poruszane będą również takie tematy, jak wykrywanie ciał obcych, standardy sanitarne (Hygienic Design), spersonalizowane odżywianie, autentyczność produktów spożywczych, zmiana formuł produktów i inżynierii genetycznej (Genome Editing). Zestawienie całego programu forów z około 30 sesjami znajduje się na stronie internetowej Anuga FoodTec.
Ze względu na złożoność branży trudno jest teraz powiedzieć, w jakim stopniu w ramach forów wypracowane zostaną nowe rozwiązania dla całego przemysłu. Z pewnością jednak informacje przekazywane podczas forów dostarczą pozytywnych impulsów i uwrażliwią branżę na ważne tematy teraźniejszości i przyszłości.
- Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
Matthias Schlüter, Dyrektor Anuga FoodTec