Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Już po raz piąty odbędą się w Zielonej Górze Ogólnopolskie Targi Dobrego Jedzenia. Tym razem impreza odbędzie się 6-7 października. W ciągu minionych czterech lat pokazało się tu ponad 100 firm z całego kraju. Imprezie patronują władze miasta i lokalne media.
Targi na stałe wrosły już w miejski klimat. Każdego roku zielonogórzanie tłumnie odwiedzają halę CRS, gdzie wystawcy z całego kraju pokazują co mają najlepszego.
Targi skierowane są do małych i średnich producentów. Oprócz tych certyfikowanych, pokazuje się tu sporo firm wytwarzających swoje towary metodami tradycyjnymi, bez użycia chemii i dodatków. Brak certyfikacji tłumaczą zawiłą i kosztowną procedurą uzyskania zielonego liścia. Jak mówią, swoje produkty wytwarzają od wielu lat tak samo, i nie zamierzają tego zmieniać. To tylko nadaje kolorytu i różnorodności. Oczywiście na stoiskach można degustować i kupować cały oferowany asortyment.
Wśród wystawców przewinęło się ponad 100 firm. Wśród nich te najbardziej znane jak Stewiarnia, Towary Niezwykłe, Eterno, Biooil, Sery Kozie Figa, Amkez, Sosta, Miody Dworskie, Łyczek herbaty, Just Polska , Naturplon, OSM Top Tomyśl, Dreszler, Polder, Firma Skwierawski, Bul Eco, E Gustus, Palce lizać, Ceramika Artystyczna Bolesławiec, Art Food, Gacjana, Ton Color Natto, Living Food, Proeco Polska, Nomak, ekoHurtownia.pl. Manufaktura Gęsia, Denverfood.pl, Fasola Wrzawska, Salto Natural, Zioła Ojca Klimuszki, Pięć Przemian, Smaki-Grecji.pl, Stevia Delight, Klimeko, Zmiany Zmiany.
Ponadto dużo firm regionalnych i miejscowych m.in. Smakuj Lokalnie, Winnica Miłosz, PHU Stasiakiewicz, Minibrowar Haust, Mojemusli.pl, Mrs Sporty, Coffee Hunter, Koneser Cafe i Zielone Wzgórze, Towpik Oleje, Sery Grądzkie, sery od Pazdrowskich, Malinowa Zagroda, Piekarnia Kucz i wiele innych.
Oczywiście targi to także pokazy kulinarne w wykonaniu gwiazd polskiej kuchni. Przez te lata odwiedzający mieli okazję obejrzeć występy kulinarne w wykonaniu m.in. Grzegorza Łapanowskiego, wysłuchać gawędy Gieny Mientkiewicza o serach zagrodowych czy Tomasza Jakubiaka, propagatora produktów regionalnych.
Publiczność zachwyciła się wysokimi umiejętnościami Darii Ładochy. Miłośniczka zdrowego żywienia, trener kulinarny z zakresu kuchni tajskiej, ekspert z dziedziny żywienia dzieci i zdrowej kuchni dla dorosłych. Świetna Maja Sobczak opowiadała o kaszach jak nikt inny. Jej kuchnia to komponowanie zapachów, tekstur i smaków. Misją, którą wypełnia, jest propagowanie dobrego samopoczucia, zdrowego, wspierającego odżywiania i uważnego życia – dlatego z pasji i z zawodu jest psychologiem i dietetykiem holistycznym, a także konsultantem Ajurwedy (Jiva Ayurveda Institute).
Organizatorzy gościli także Roberta Sowę, świetnego kucharza i showmana. Dwa 40-minutowe wejścia i degustacja 200 porcji wywołały gromkie brawa i zachwyt publiczności.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje jakie organizatorzy przygotowują dla zwiedzających. Swoje prezentacje mają tu najlepsze zielonogórskie restauracje. Szefowie kuchni popisują się swoimi najlepszymi daniami.
W roku 2017 wzbogacono imprezę o osobny event pod nazwą „Posmakuj lubuskiego”. Pokazywane są takie restauracje, do których warto przyjechać czy przyjść nie tylko ze względu na jedzenie, które jest wyśmienite, ale także ze względu na położenie, ofertę noclegową czy inne walory. Impreza wzorowana na podobnej, która odbywa się w Chicago (z zachowaniem proporcji, rzecz jasna). Tam co roku, nad brzegiem jeziora Michigan, kilkaset restauracji, częstuje mieszkańców swoimi najlepszymi potrawami.
Oferta jest bardzo szeroka, od sushi, przez potrawy regionalne do fantastycznych deserów oraz lokalne wino i piwo. Wszystko to można zjeść przy stołach specjalnie przygotowanych dla targowych gości. W tym roku odbędzie się II edycja.
Od tego roku targi mają rozszerzoną nazwę i od teraz to V Ogólnopolskie Targi Dobrego Jedzenia i Życia. Podczas tej edycji pojawią się firmy związane nie tylko z naturalnym jedzeniem, ale także z bio kosmetykami, bio tekstyliami i bio odżywkami.
Podczas minionych edycji organizatorzy nie zapominali o dzieciach, dla których stworzona jest specjalna strefa, gdzie najmłodsi przez zabawę poznają prawidłowe postawy żywieniowe. Mało tego sami występują na kulinarnej scenie i przygotowują swoje dania pod okiem instruktora.
Warto wspomnieć, że targi to także nagrody, a konkretnie Lubuskie Złote Lubczyki nadawane producentom za najlepsze produkty targów. Jury pod przewodnictwem zapraszanych gwiazd kulinarnych, przyznało ich już 12. Otrzymali je: Gacjana (dwukrotnie) za chałwę z lnu i chałwę lnianą pistacjową z orzechem nerkowca i gorzką czekoladą, Eterno za figę z makiem, Ekologia spod strzechy za ocet z kwiatów czarnego bzu, Masarnia z Tradycją Dreszler za Frasik z gęsi, Smak Natury Marek Hałat za Olej rzepakowy, Gospodarstwo Rybackie Roberta Siudy za Pstrąga w zalewie pomidorowej, Biooil za olej lniany z czarnuszką i bazylią, Pięć Przemian za czosnek wędzony, OHO za suszone banany z surowym kakao, Palce Lizać za masło klarowane Ghee i Qzko za ser Qustasz.
Nagrody otrzymuje także publiczność. Nagroda główna to kosz wiktuałów, które fundują wystawcy. Nagroda przyznawana jest za udział w konkursie na najlepsze hasło targów. Oto niektóre z nich. „Targi robią dobrze” „Tosi smakowało”, „Jedz dobrze, żeby mieć się dobrze”, „Targi dobrego jedzenia to okazja do zdrowego myślenia”, „Co roku jestem na Targach Dobrego Jedzenia, dajcie mi wreszcie tę nagrodę!
Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna impreza również będzie na wysokim poziomie. Zapraszamy 6-7.10 na Targi Dobrego Jedzenia i Życia do Zielonej Góry.
Strona wydarzenia: http://targidobregojedzenia.pl/