Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z EFSA przeprowadzili ocenę aspektów zdrowia publicznego związanych z Vibrio spp. w związku ze spożyciem owoców morza. Vibrio to bakterie wodne, które można znaleźć w owocach morza. Niektóre szczepy są patogenne i mogą powodować zapalenie żołądka i jelit lub poważne infekcje. W poprzednim raporcie (CLEFSA) eksperci EFSA przeanalizowali możliwe skutki, jakie zmiana klimatu może mieć na szeroki zakres kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności, w tym bakterie Vibrio w owocach morza.
Często zadawane pytania
Vibrio to bakterie przenoszone drogą wodną, które żyją głównie w morskich wodach przybrzeżnych i obszarach słonawych (gdzie rzeki spotykają się z morzem) i rozwijają się w wodach umiarkowanych i ciepłych o umiarkowanym zasoleniu. Mogą powodować zapalenie żołądka i jelit lub poważne infekcje u ludzi spożywających surowe lub niedogotowane owoce morza/skorupiaki, takie jak ostrygi. Kontakt z wodą zawierającą Vibrio może również powodować infekcje ran i uszu.
Grupa bakterii Vibrio obejmuje kilka gatunków, które mogą powodować wibriozę. W Unii Europejskiej gatunki o największym znaczeniu dla zdrowia publicznego w kontekście spożycia owoców morza to Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae. V. parahaemolyticus może powodować zapalenie żołądka i jelit u zdrowych osób, podczas gdy V. vulnificus i V. cholerae non-O1/non-O139 mogą prowadzić do ciężkich zakażeń, sepsy i śmierci u osób podatnych na zakażenie.
Bakterie Vibrio parahaemolyticus wykryto w około 20% przebadanych próbek owoców morza, przy czym w jednej na pięć pozytywnych próbek stwierdzono obecność szczepów patogennych.
Vibrio vulnificus wykryto w około 6% badanych próbek owoców morza. Wszystkie zidentyfikowane szczepy V. vulnificus są uważane za potencjalnie patogenne.
Bakterię V. cholerae niebędącą bakterią cholerogenną wykryto w około 4% przebadanych próbek owoców morza.
Bakterie Vibrio mogą przetrwać i rozwijać się w różnych środowiskach wodnych z powodu kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
Obecność AMR w bakteriach występujących w owocach morza i patogennych dla ludzi jest niepokojąca ze względu na jej potencjalny wpływ na zdrowie publiczne.
Najnowsza ocena EFSA podkreśla, że oporność na kilka środków przeciwdrobnoustrojowych, w tym te stosowane w ostateczności, została wykryta w badaniach nad izolatami Vibrio spp. występującymi w owocach morza i/lub izolatami Vibrio spp. powodującymi zakażenia przenoszone drogą pokarmową w Europie. Ze względu na ograniczone dostępne dowody eksperci zalecają przeprowadzenie badania w celu zebrania porównywalnych danych.
W związku ze wzrostem liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, w ciągu ostatnich 20 lat w Europie nastąpił wzrost zakażeń bakteriami Vibrio . Cieplejsze wody przybrzeżne doprowadziły do rozszerzenia się obszarów, w których bakterie Vibrio mogą się rozmnażać, co skutkuje większym ryzykiem zakażeń w wyniku spożycia skażonych owoców morza. Regiony, które są szczególnie narażone, obejmują te o wodach słonawych lub o niskim zasoleniu (np. Morze Bałtyckie, wody przejściowe Morza Bałtyckiego i Morza Północnego oraz Morze Czarne), a także obszary przybrzeżne z dopływami dużych rzek.
W niedawnej ocenie EFSA eksperci przewidują, że występowanie i poziom bakterii Vibrio w owocach morza wzrośnie na całym świecie i w Europie, zwłaszcza w wodach o niskim zasoleniu/słonawych, z powodu skutków zmiany klimatu, takich jak ocieplenie wybrzeży i ekstremalne zjawiska pogodowe, np. fale upałów.
Aby zapobiegać i kontrolować Vibrio w owocach morza, kluczowe jest utrzymanie łańcucha chłodniczego podczas przetwarzania, transportu i przechowywania, szczególnie w przypadku owoców morza przeznaczonych do spożycia na surowo. Możliwe środki mające na celu redukcję Vibrio to przetwarzanie pod wysokim ciśnieniem , napromieniowanie i (błyskawiczne) zamrażanie, a następnie długotrwałe przechowywanie w stanie zamrożonym. Zaleca się oczyszczanie, które polega na umieszczaniu żywych mięczaków w zbiornikach z czystą, krążącą wodą morską w celu odfiltrowania drobnoustrojów, w kontrolowanych warunkach w przypadku spożycia żywych ostryg. Zalecenia dla konsumentów obejmują zapewnienie prawidłowego obchodzenia się z owocami morza i ich gotowania oraz unikanie spożywania surowych lub niedogotowanych produktów, szczególnie w przypadku osób narażonych.
Eksperci zalecają przeprowadzenie ogólnounijnego badania bazowego w celu ustalenia obecności Vibrio spp. w odpowiednich produktach z owoców morza w produkcji podstawowej i sprzedaży detalicznej jako kluczowego priorytetu w celu zebrania dodatkowych i zharmonizowanych danych. Dane te mogą być następnie wykorzystane jako punkt odniesienia do badania wpływu zmian klimatycznych na częstość występowania Vibrio w owocach morza.
Zmiany klimatyczne i bakterie Vibrio w owocach morza
Przeczytaj także
W I półroczu 2024 r. Inspekcja Weterynaryjna przeprowadziła 33 tysiące urzędowych kontroli granicznych zwierząt i towarów przywożonych do UE z krajów trzecich.
Eksperci EFSA ocenili nowe metody wykrywania pasożytów odzwierzęcych w produktach rybołówstwa. Należą do nich metodologie skanowania UV, optyczne, molekularne i OMIC.
Według oceny ryzyka przeprowadzonej przez FAO i WHO wynika, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost zgłoszonych ognisk i przypadków chorób przenoszonych przez żywność, przypisywanych patogenicznym gatunkom Vibrio.