Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Asortyment alternatywnych produktów białkowych pochodzących z fermentacji znacznie się rozszerzył w ciągu ostatnich kilku lat. Dzięki innowacjom w biotechnologii, które umożliwiają drobnoustrojom, takim jak drożdże i bakterie, wytwarzanie białek, tłuszczów/olejów i innych składników, wiele produktów spożywczych można teraz wytwarzać metodami z ominięciem hodowli zwierząt. Ponadto przemysł fermentacji biomasy odnotował szybkie zróżnicowanie gatunków drobnoustrojów, metod produkcji i produktów konsumenckich. Te postępy przygotowały grunt pod produkty pochodzące z fermentacji, które coraz powszechniej znajdują się w recepturach produktów żywnościowych i na półkach sklepowych.
Raport Fermentation - A Global Climate Solution
Raport Fermentation - A Global Climate Solution, opublikowany przez Good Food Institute (GFI) i Integration Consulting, mapuje ten szybko rozwijający się sektor i zapewnia firmom i rządom kluczowe informacje na temat tego, jak zwiększyć produkcję, aby zmniejszyć emisje klimatyczne i zaspokoić globalny popyt na mięso - który według prognoz podwoi się do 2050 r.
Mięso pochodzące z fermentacji może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i ograniczyć o połowę globalne wylesianie. Rządy powinny finansować badania i rozwój oraz infrastrukturę, aby zwiększyć skalę rozwijającego się sektora i osiągnąć swoje cele klimatyczne. Firmy mogą szybko zwiększyć moce produkcyjne poprzez modernizację istniejących zakładów, takich jak browary.
Zrównoważone firmy białkowe wykorzystują fermentację do produkcji mięsa i owoców morza o charakterystycznych smakach i konsystencjach produktów zwierzęcych, ale wytwarzanych bez udziału hodowli zwierząt. Np. firma Quorn stosuje metodę podobną do produkcji piwa lub jogurtu, aby wyhodować duże ilości mykoprotein, które pochodzą z grzybów. Białka te mają mięsną konsystencję i mogą być łączone z innymi składnikami w celu wytworzenia mięsa niezwierzęcego.
Raport obejmuje również precyzyjną fermentację, która wykorzystuje organizm,y takie jak drożdże do produkcji prawdziwych białek jajecznych lub mlecznych oraz innych składników, które zapewniają znajomy smak i konsystencję żywności, takiej jak mięso, jajka i ser, bez wykorzystywania zwierząt w procesie produkcyjnym.
Prawie połowa globalnej zdolności produkcyjnej zrównoważonej żywności znajduje się w Europie
Raport rzucił światło na potencjał Europy, która może stać się światowym liderem w produkcji zrównoważonej żywności poprzez fermentację - ujawniając, że kontynent europejski jest domem dla prawie połowy globalnej zdolności produkcyjnej tego sektora.
Badania opublikowane w ub.r. w czasopiśmie Nature wykazały, że zastąpienie zaledwie 20% światowej wołowiny mięsem wyprodukowanym w procesie fermentacji może zmniejszyć o połowę globalne wylesianie, a analiza mięsa wyprodukowanego w procesie fermentacji przez Quorn wykazała, że ślad węglowy jest o 70% niższy niż w przypadku kurczaka.
Fermentacja może również pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności poprzez przekształcanie nadwyżek rolnych i produktów ubocznych w pożywne i smaczne jedzenie, oferując rolnikom nowe źródło dochodów.
Raport GFI wykazał, że 89 firm na całym świecie zapewnia obecnie ok. 16 mln l mocy produkcyjnych do produkcji takiej żywności - z czego 47% znajduje się w Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych (34%).
Wzrost popytu konsumenckiego spowoduje wyczerpanie tych mocy produkcyjnych
GFI ostrzega jednak, że wzrost popytu konsumenckiego spowoduje wyczerpanie tych mocy produkcyjnych i dodaje, że obecne moce produkcyjne są niedopasowane pod względem skali, lokalizacji i możliwości technicznych w porównaniu z lokalnymi potrzebami graczy w tej rozwijającej się branży.
Raport wzywa rządy do finansowania badań i rozwoju oraz infrastruktury, pomagając w komercjalizacji produkcji tej zrównoważonej żywności w celu osiągnięcia celów klimatycznych.
W raporcie stwierdzono również, że brak możliwości technicznych i zdolności produkcyjnych uniemożliwia start-upom skalowanie i stwierdzono, że potrzebna jest większa pomoc, aby umożliwić producentom na wczesnym etapie przezwyciężenie ‘valley of death’ - niebezpiecznego wczesnego okresu między początkową inwestycją kapitału wysokiego ryzyka a przejściem do komercjalizacji.
Obiekty takie jak Bio Base Europe w Gandawie, pilotażowy zakład z powodzeniem współpracujący z firmami zajmującymi się fermentacją, w tym ENOUGH, zostały podkreślone jako kluczowe dla przyspieszenia rozwoju branży.
W raporcie zaleca się firmom inwestowanie w większe moce produkcyjne w zakresie fermentacji, co umożliwi im zdobycie udziału w rozwijającym się rynku, a także dodaje, że rozwój istniejących zakładów przemysłowych i sprzętu może obniżyć koszty początkowe nawet o 70% i skrócić czas realizacji nawet do sześciu miesięcy.
Browary są podkreślane jako jedna z najbardziej odpowiednich opcji, ponieważ przemysł zrównoważonej fermentacji białek wykorzystuje fermentory, systemy filtracji i inne urządzenia podobne do tych używanych do warzenia piwa.
Carlotte Lucas, starszy menedżer ds. zaangażowania korporacyjnego w Good Food Institute Europe, powiedziała: "Europejskie firmy były pionierami w opracowywaniu innowacyjnych produktów wytwarzanych w procesie fermentacji, które mogą wyżywić naszą rosnącą populację, a niniejszy raport pokazuje, w jaki sposób inwestycje rządowe i branżowe mogą uwolnić ten potencjał".
"Fermentacja może w zrównoważony sposób dostarczać mięso, którego pragną ludzie, jednocześnie dając rolnikom potencjał do tworzenia nowych źródeł przychodów i uwalniając przestrzeń dla natury. Ponieważ silne fale upałów i susze wywierają coraz większą presję na plony z konwencjonalnego rolnictwa, liderzy branży, naukowcy i decydenci muszą współpracować, aby jak najszybciej zwiększyć skalę tego sektora".
Zapoznaj się z raportem GFI:
Przeczytaj także
Już co piąty konsument w Polsce wybiera roślinne zamienniki produktów zwierzęcych – nowy raport wskazuje, że polski rynek żywności plant-based intensywnie się rozwija. A niemal co 10. nowy produkt z sektora żywności i napojów w Polsce deklarowany jest jako wegański.
Amerykańskie organy regulacyjne podjęły decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży kurczaków hodowanych komórkowo przez dwie firmy, GOOD Meat i UPSIDE Foods.
O projektowaniu żywności w odpowiedzi na oczekiwania i trendy konsumenckie podczas spotkania prasowego mówili dr Magdalena Marczewska i dr hab.,prof. ucz. Krzysztof Klincewicz z Wydziału Zarządzania UW, który kieruje projektem EIT Food Consumer Engagement Labs.