Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w BEZPŁATNYM webinarium w ramach „Edukacyjnej przerwy na kawę z 3M” dotyczącym nowego standardu ISO 16140-3.
Webinarium odbędzie się we wtorek 2.03.2021 za pośrednictwem platformy GoToWebinar, wymagana jest wcześniejsza rejestracja TUTAJ <-
Analiza mikrobiologiczna żywności jest niezbędna w celu zapewnienia jak najwyższej jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego wytwarzanych środków spożywczych. Obecnie w mikrobiologii żywności dostępnych jest bardzo wiele różnych metod badawczych, których dobór dokonywany jest indywidualnie przez laboratorium użytkownika. Istotne jest zatem wykazanie, że wybrana metoda analityczna zostanie poprawnie wdrożona i dostosowana do matryc żywności badanych w danym laboratorium, zaś stosowanie metody jest odpowiednie do zamierzonego celu.
Opublikowana w ostatnim czasie norma ISO 16140-3:2021, dotycząca weryfikacji metod w mikrobiologii żywności, stawia nowe wymagania dla użytkownika zwalidowanej metody badawczej. Norma ISO 16140-3:2021 wprowadza bowiem ujednolicone protokoły i kryteria do przeprowadzenia weryfikacji metod referencyjnych oraz alternatywnych (jakościowych/ilościowych) w celu ich poprawnego wdrożenia i stosowania przez laboratorium użytkownika metody. Niniejszy dokument znajduje zastosowanie w weryfikacji metod mikrobiologicznych, których celem jest analiza: prób żywności, pasz dla zwierząt, wymazów środowiskowych z obszarów produkcji i obróbki żywności oraz wymazów
z obszarów produkcji pierwotnej.
W czasie trwania webinarium przedstawione zostaną poniższe zagadnienia:
Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w BEZPŁATNYM webinarium 3M.
Zarejestruj się TUTAJ <-
O wykładowcy:
dr Sebastian Antoń
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Po ukończeniu studiów kontynuował karierę naukowo-dydaktyczną w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, na którym uzyskał stopień naukowy doktora nauk rolniczych. Od roku 2015 związany z przemysłem spożywczym, biorąc udział we wdrażaniu metod badawczych oraz procesach ich walidacji w laboratoriach badających żywność.
Specjalizuje się w analizie mikrobiologicznej żywności (metodami referencyjnymi i alternatywnymi) oraz kontrolą stanu higienicznego w warunkach produkcyjnych.
Przeczytaj także
Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności jest obecnie kluczowym aspektem zarówno dla producentów żywności, organów kontrolnych jak i konsumentów. Środki spożywcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego mogą stanowić zagrożenie dla ogólnego stanu i zdrowia człowieka, będąc wektorem wielu mikroorganizmów chorobotwórczych.
Na przestrzeni ostatnich lat wśród konsumentów obserwuje się stale wzrastające zainteresowanie aspektami związanymi z bezpieczeństwem i jakością żywności. W dobie szybkiego przepływu informacji, np. na temat wycofywania z obrotu mikrobiologicznie skażonych produktów spożywczych, znaczenie oraz jakość przeprowadzanych analiz żywności wciąż rośnie.
Szybki test białka kokosowego 3M ™, jakościowy immunochromatograficzny test typu lateral flow zaprojektowany do wykrywania białek kokosowych, uzyskał certyfikat AOAC® Performance Tested MethodsSM (PTM) numer 061903 od organizacji AOAC.